4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü'nde Daha Az Plastik Daha Çok Yaşam | WWF

4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü'nde Daha Az Plastik Daha Çok YaşamGüncelleme Tarihi 04 Ekim 2018   |  
4 ekim, dünya hayvanları koruma günü, hayvanları koruma günü
Daha az plastik, daha çok yaşam!
© Troy Mayne / WWF
Her yıl 4 Ekim tarihi, tehlike altındaki türlere ve hayvanların yaşamı üzerindeki tehdide dikkat çekmek için Hayvanları Koruma Günü olarak kutlanıyor. WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı), bu yıl 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü’nde “Plastik atıkların yaban hayatına etkisi”ne dikkat çekiyor. Sadece gözümüzün gördüğü hayvanları değil, yeryüzünde var olan tüm hayvanların yaşam hakkına sahip olduklarını hatırlamamızın önemini vurguluyor.
 
Omurgalılar son 48 yılda yüzde 50 azaldı
Bugün, yeryüzünde 7 milyarın üzerinde insan yaşıyor. 2050 yılında bu sayının 10 milyara yaklaşacağı öngörülüyor. Hızla artan nüfus, iyi planlanmamış yapılaşma, doğal alanların bozulması, yasa dışı avcılık ve ticaret, doğal hayatın dengesini bozuyor ve canlı türleri bir yok oluşa doğru sürükleniyor. Biz çoğalırken dünyamızı paylaştığımız diğer canlıların sayısı hızla azalıyor.
 
2050 yılında Akdeniz’de balıktan çok plastik atık olabilir
Denizlerdeki yaban hayatına insan tarafından verilen zararın yüzde 90’ı plastik kaynaklı. Dünyada 700 deniz canlısı türü plastik tehdidiyle karşı karşıya. Plastik kirliliği en çok kuşları, balıkları, deniz memelilerini, sürüngenleri ve omurgasızları etkiliyor. Deniz canlıları plastik atıklara dolanıp yaralanabiliyor, bunları yutabiliyor ve plastik kirliliği nedeniyle mikrop kapabiliyor.
 
Deniz kuşlarının midesinde 1960 yılında yüzde 5 oranında plastik vardı. Bugün bu oran yüzde 90’ken, 2050 yılında yüzde 99’a çıkabileceği öngörülüyor. Akdeniz’deki 60 balık türü de plastik mağduru. Bu gidişle, 2050 yılında Akdeniz’de balıktan çok plastik atık olabilir.
 
Deniz kaplumbağası türleri de plastik atıklardan etkileniyor. İribaş deniz kaplumbağalarının (Caretta caretta) yüzde 35’inin sindirim sisteminde plastik atıklar bulunuyor. Deniz kaplumbağaları plastik poşetleri deniz anası zannederek yedikleri için ölebiliyor.
 
Plastik atıklar yaban hayatı canlıları tarafından da yiyecek zannedilerek yenebiliyor. Bu durum, hem sindirim sistemi problemlerine yol açıyor hem de yalancı tokluk hissi yaratarak canlıların besinsizlikten ölmesine sebep oluyor. Ayrıca, plastik atıkların içerdiği kimyasallar zehirlenmelere ve hastalıklara da yol açabiliyor.
 
Yaşama ve üreme alanlarını kaplayan plastik atıklar, doğal alanlarda tahribata neden oluyor. Yakıldığı takdirde toksik maddelerin havaya karışmasına neden oluyor. Özellikle martılar ayılar ve sırtlanlar gibi çöplüklerden beslenen, geniş diyete sahip ve fırsatçı (oportünist) hayvanlar icin plastik atıklar büyük bir tehlike oluşturuyor.
 
Ancak Akdeniz’i bir plastik denizi olmaktan kurtarmak ve yaban hayatını korumak hâlâ mümkün. WWF-Türkiye’nin tek kullanımlık plastik atıkların yaban hayatına etkisine dikkat çekmek için başlattığı 1 Güzel Hareket kampanyasına katılarak, binlerce insan gibi siz de plastik kullanımınıza dair en az bir alışkanlığınızı değiştirerek, büyük bir hareketin parçası olabilirsiniz. Kampanyaya katılmak isteyenler www.1guzelhareket.org sitesini ziyaret ederek plastik poşet, plastik şişe, plastik pipet, plastik çatal, bıçak ve kaşık kullanımı alışkanlıklarından en az birini değiştirebilirler.
 
Tehlike altındaki türleri evlat edinebilirsiniz
 
WWF-Türkiye ayrıca, 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü’nde uzun yıllar süren, emek, özveri, sabır ve çok taraflı işbirliği gerektiren tür koruma çalışmalarına destek olmaya çağırıyor. İster kendiniz ister sevdikleriniz için tehlike altındaki türleri evlat edinerek bu canlıların korunmasına yönelik çalışmalara destek olabilirsiniz.
 
Bağışlar karşılığında, 50 lira için isme özel hazırlanmış e-sertifika, 85 lira için basılı sertifika hazırlanıyor. 150 liralık bağış için ise basılı sertifikayla birlikte, bilgilendirici broşür ve seçilen türe özel bir hediyeden oluşan evlat edinme kiti gönderiliyor. Kampanya hakkında detaylı bilgi almak ve destek olmak için destek.wwf.org.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.
4 ekim, dünya hayvanları koruma günü, hayvanları koruma günü
Daha az plastik, daha çok yaşam!
© Troy Mayne / WWF Enlarge

Yorum

blog comments powered by Disqus