Deni̇z Koruma Alanları ve Sürdürülebi̇li̇r Balıkçılık Çalıştayı | WWF

Deni̇z Koruma Alanları ve Sürdürülebi̇li̇r Balıkçılık ÇalıştayıGüncelleme Tarihi 25 Kasım 2016   |  
calistay, ankara, balikcilik
Deniz Koruma Alanları ve Sürdürülebilir Balıkçılık Çalıştayı
© WWF-Türkiye
Kaş-Kekova Özel Çevre Koruma Bölgesi Sürdürülebilir Turizm Projesi kapsamında WWF-Türkiye’nin çağrısıyla 24 Kasım 2016'da Ankara’da Deni̇z Koruma Alanları (DKA) ve Sürdürülebi̇li̇r Balıkçılık Çalıştayı düzenlendi. Çalıştaya DKA’lar ve sürdürülebilir balıkçılık konusunda çalışmalar yürüten araştırmacılar, ilgili bakanlık birimleri ve konuyla ilgili sivil toplum kurumlarından yaklaşık 45 kişi katıldı.
 
Toplantıda DKA’ların ve balıkçılığa kapalı alanların geleneksel balıkçılık faaliyetlerine olan katkısı değerlendirildi. DKA’larda sürdürülebilir balıkçılık yöntemlerinin gelişimi, DKA’lar ve çevresinde balıkçılığın ortak yönetimi için sürdürülebilir bir model geliştirilmesi ve Ulusal Deniz Koruma Alanları Ağı oluşturulmasıyla ilgili ihtimaller tartışıldı.
 
Çalıştayın sonunda Türkiye’nin Ulusal Deniz ve Kıyı Koruma Alanları Ulusal Stratejisi’nin bir an önce onaylanıp uygulamaya konulması gerektiği, deniz koruma alanları ve sürdürülebilir balıkçılık konusunda ilgili sivil toplum kurumlarının işbirliği yapmasının önemi ve balıkçılığa kapalı alanların geliştirilmesi gerektiği ortaya çıktı.
calistay, ankara, balikcilik
Deniz Koruma Alanları ve Sürdürülebilir Balıkçılık Çalıştayı
© WWF-Türkiye Enlarge
Kaş'ta kadın balıkçı
© Tolga Ünsün / WWF-Türkiye Enlarge
Kaş-Kekova'da görünen melanur sürüsü
© WWF-Türkiye Enlarge

Yorum

blog comments powered by Disqus