Doğada Aşk Var! | WWF

Doğada Aşk Var!Güncelleme Tarihi 31 Ocak 2017   |  
turna
Turnaların kur dansı
© Mehmet Hanay
14 Şubat’ta tehdit altındaki bir türü evlat edinerek hem sevgilinize yaşam dolu bir hediye verebilir hem de WWF-Türkiye’nin doğa koruma çalışmalarına destek olabilirsiniz.
 
WWF-Türkiye’nin evlat edinme kampanyasıyla  panda, kaplan, orangutan, deniz kaplumbağası ve orfoz gibi tehlike altındaki birçok türün korunmasına destek olabilirsiniz. Doğa koruma çalışmaları sayesinde sayıları son 10 yılda yüzde 17 oranında artarak 1.864’ü bulan panda ve son altı yılda 3.200’den 3.890’a çıkan kaplan gibi türler, bu desteklerin olumlu sonuçlar doğurduğunu gösteriyor. Türkiye’de de koruma çalışmalarıyla kaderi değişebilecek yeşil deniz kaplumbağası, saz kedisi veya orfoz gibi birçok tür bulunuyor. Uluslararası Doğa Koruma Birliği’nin (IUCN) güncel kayıtlarına göre Türkiye’de nesli küresel düzeyde tehlike altında 389 tür var. Bunların ne yazık ki çok azı koruma altında. Doğa koruma çalışmalarının daha fazla insana ve daha çok kaynağa ihtiyacı var.
 
Siz de seçtiğiniz bir türü sembolik olarak evlat edinerek WWF-Türkiye’nin doğa koruma çalışmalarına katkıda bulunabilir, Sevgililer Günü gibi özel günlerde tehlike altındaki bu türleri başkaları adına evlat edinerek onlara özel bir hediye verebilirsiniz.

Bir hediyeyle iki mutluluk yaşatmak için destek.wwf.org.tr adresinden bilgi alabilirsiniz.
 
Bunları biliyor muydunuz?
 
Turnaların kur dansı
-Turnalar eş bulmak için kanat çırpma ve sıçrama içeren bir kur dansı yapar. Bir kez eş bulan çiftler ömür boyu birlikte yaşar ve her üreme döneminde birbirlerine kur dansı yapmaya devam ederler.
 
Özgür pandaların üreme şansı artıyor
-Pandaların zor ürediğine dair yanlış bir düşünce var. Bu yanlış düşünce tutsak pandalarda gözlenen düşük üreme oranlarından kaynaklanır. Halbuki doğal ortamlarında yaşayan pandalar üzerinde yapılan uzun dönemli araştırmalar, pandaların Amerika’daki ayılar kadar iyi üreme oranlarına sahip olduğunu gösteriyor.   
 
Duygusal yunuslar
-Yunusların duygusal bağları çok güçlüdür. Üreme amaçlı olmadan da çiftleşebilen yunuslar, besin yokluğu veya farklı bir çevresel stres unsuru olduğunda ise çiftleşmezler. 

Evlat Edinme Seçenekleri:
14 Şubat Sevgililer Günü’nde panda, kaplan, orangutan, kutup ayısı, yunus, deniz kaplumbağası, orfoz ve turna evlat edinebiliyorsunuz.
-25 TL ile e-sertifikanızı tasarlayabilir ve hemen e-posta adresinize gönderebilirsiniz.
-50 TL ile adınıza özel hazırlanmış basılı sertifikanızı alabilirsiniz.
-85 TL ile isme özel hazırlanmış basılı sertifikanızla birlikte seçtiğiniz türe özel hediyeleri alabilirsiniz.

Daha fazla bilgi için: https://destek.wwf.org.tr
turna
Turnaların kur dansı
© Mehmet Hanay Enlarge
panda
Özgür pandaların üreme şansı artıyor
© Vicki White Enlarge

Yorum

blog comments powered by Disqus