Yaban Hayatı Gözlem Kampımızın Dördüncüsünü Tamamladık | WWF

Yaban Hayatı Gözlem Kampımızın Dördüncüsünü TamamladıkGüncelleme Tarihi 15 Ağustos 2017   |  
kamp, egitim, akyatan
4. Akyatan Yaban Hayatı Gözlem Kampı tamamlandı
© Meriç Aktar
Orman ve Su İşleri 7. Bölge Müdürlüğü işbirliği ile Adana'daki Akyatan Yaban Hayatı Geliştirme Sahası’nda Yaban Hayatı Gözlem Kampımızın dördüncüsünü tamamladık. 25-29 Temmuz 2017 tarihleri arasında düzenlenen kampa Türkiye'nin farklı şehirlerinden 14 öğretmen katıldı.
 
Doğa gözlemciliği ve doğa koruma bilincinin ana sınıfından itibaren her yaştaki çocuğa uygulamalı kazandırılması, yerel tür ve alan izlemenin yaygınlaştırılması/özendirilmesi için gönüllü öğretmenlerimize teknik destek amaçlı gerçekleştirilen çalışmaya Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullardan farklı branşlardan 14 öğretmen katıldı. Çukurova Deltası’nda gerçekleştirilen çalışmaya katılan öğretmenler Adana, Ankara, Antalya, Düzce, Hatay, İzmir, Konya, Mersin, Şanlıurfa, Şırnak ve Zonguldak’taki okullarda görev yapıyor.
 
Program içeriğinde doğa fotoğrafçılığına giriş, tehlike altındaki hayvan dostlarımız sınıfımızda etkinliği, okul bahçemizde permakültür köşesi oluşturma çalışması, sınıf dışı etkinliklere örnekler, doğa tarihi müzeleri bize neler anlatır etkinliği, kuş, deniz kaplumbağaları ve diğer sürüngenler, karasal memelilerin gözlemi ve sınıf içi yönetim örnekleri yer aldı. Konusunda uzman 10 eğitmenin gönüllü destek vediği etkinliklerin büyük bölümü alan uygulamalı gerçekleştirildi. Katılımcı öğretmenler kamp alanında çadırlarda konakladı. Serbest etkinlik zamanlarında meslektaşları ve eğitmenlerle deneyim paylaşımında bulundular.
 
WWF-Türkiye Doğa Koruma Yönetmeni Ayşe Oruç: "Gittikçe ilerleyen teknoloji çağında çocuklarımızı doğa ile barıştırmak, buluşturmak için en etkili rehberlerimizin öğretmenlerimiz olduğuna inanıyoruz.  Uzmanların çocuklar için ‘panzehir’ olarak tanımladığı doğa: Stres azaltımı, daha iyi fiziksel sağlık, daha derin manevi yaşam, daha fazla yaratıcılık, oyun duygusu ve daha güvenli bir yaşam olanaklarını ödül olarak sunmak üzere hazır. Geleceğin doğa gözlemcilerini keşfetmek için gelecek yıllarda konuya ilgi duyan gönüllü öğretmenlerimizi aramızda görmeyi diliyoruz" açıklamasında bulundu.

Kamp programına sağ taraftaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.
kamp, egitim, akyatan
4. Akyatan Yaban Hayatı Gözlem Kampı tamamlandı
© Meriç Aktar Enlarge
surungen, egitim, kamp, akyatan
Sürüngen bilgilendirilmesi
© Ebru Çelik / WWF-Türkiye Enlarge
kaplumbağa, alan, akyatan
Kaplumbağa alan çalışması
© Ayşe Oruç / WWF-Türkiye Enlarge
kaplumbaga, sinif ici, etkinlik, akyatan, kamp
'Sınıf içi etkinlikler' atölyesi
© Meriç Aktar Enlarge

Yorum

blog comments powered by Disqus