NE ARAMAK İSTERSİNİZ.

WWF’ten Türk Genci Atlas’a “Gençlik Ödülü”

WWF’ten Türk Genci Atlas’a “Gençlik Ödülü”

WWF’in 2020 Küresel Gençlik Ödülleri’nin kazanan dört gençten biri Türkiye’den iklim aktivisti Atlas Sarrafoğlu ! İklim aktivisti, eko girişimci ve doğa koruma öncüsü 30 yaş altında gençlere verilen ödüller 18 Mayıs’ta internet üzerinden düzenlenen törenle sahiplerini buldu. 13 yaşındaki Atlas Sarrafoğlu WWF’in (Dünya Doğayı Koruma Vakfı) Gençlik Ödülleri’nin en genç kazananı oldu

WWF’in (Dünya Doğayı Koruma Vakfı) doğa korumaya yönelik davranış değişikliklerine ilham veren öncüleri seçtiği Gençlik Ödülleri bu yıl dünya genelinde dört gence verildi. Küresel doğa koruma kuruluşu WWF’in Gençlik Ödülleri 2012 yılından beri sahiplerini buluyor. Ödül dünyanın her yerinden genç doğa koruma öncülerine veriliyor.2020 WWF Küresel Gençlik Ödülleri’nin en genç kazananı Türkiye’den Atlas Sarrafoğlu oldu. 13 yaşındaki 8. sınıf öğrencisi Atlas,  katıldığı çevre ve doğa temalı organizasyonlarda iklim aktivisti olarak yer alıyor. Atlas iklim konusunda çalışan öncülerle haftalık röportajlar yaparak yazılar yazıyor, radyo programları hazırlayıp sunuyor.

WWF Küresel Gençlik Ödülleri töreni COVİD-19 salgını tedbirleri çerçevesinde internette gerçekleşti. Ödüller, 18 Mayıs Pazartesi günü, dijital olarak toplanan WWF Yıllık Konferansı bünyesinde Türkiye saati ile 14.00’te yapılan törende sahiplerini buldu. 30 yaşın altındaki doğa koruma öncülerine verilen ödüller için adaylar ulusal WWF ofisleri tarafından belirleniyor. Atlas Sarrafoğlu ödüle WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) tarafından aday gösterildi. 2020 WWF Gençlik Ödüllerinin diğer kazananları Bulgaristan’da ilk sıfır atık restoranın kurucusu Blazhka Dimitrova, WWF-Polonya’nın Nehir Muhafızları girişiminin öncüsü Piotr Bednarek ile yine WWF-Bulgaristan’ın adayı  sürdürülebilir moda öncüsü Boryana Uzunova oldu.
 
WWF Başkanı Pavan Sukhdev: “Gençler mücadelemizde bize ilham veriyor” 
 
WWF Başkanı Pavan Sukhdev, törende yaptığı konuşmada şu görüşlere yer verdi: “Ödül kazanan gençlerimiz bana mücadelemizi sürdürme konusunda cesaret verdi. Yaşları 13 ile 30 arasında değişen dört genç, gezegenimizin acil ihtiyaçlarına yaratıcı çözümler sunmak için tutkularını ortaya koyuyor. Gençler yaşıtları, iş dünyası ve hükümet liderleri için katalizör olabilecek büyük bir güce sahip. Dört gencimiz gezegenimizin sağlığı ve insanlık için harekete geçmemiz için bizlere ilham veriyor. Acil eylem ihtiyacının her zamankinden daha belirgin olduğu benzeri görülmemiş zamanlardan geçiyoruz.” 

Atlas Sarrafoğlu ödül töreninde yaptığı konuşmada “Dünya’nın önde gelen doğa koruma kuruluşlarından WWF’in Gençlik Ödülünü kazanmak benim için büyük onur.  Sosyal Medya üzerinden ve yazılarımla gençler ve değişim öncülerini iklim krizi ile mücadeleye davet etmeyi sürdürmem için bana güç ve ilham verecek. Umarım Gençlik Ödülü, ülkemizde daha çok gencin iklim krizi konusunda farkındalık yaratmak ve somut adımlar atılması için sürdürdüğümüz çalışmaları anlayıp destek olmasına katkı sağlar.”

WWF’in Türkiye ofisi WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Bayar da konuyla ilgili bir değerlendirme yaparak “WWF-Türkiye olarak aday gösterdiğimiz Atlas Sarrafoğlu’nun WWF Gençlik Ödülünü kazanmış olması nedeniyle ülkemiz ve Türk gençliği adına gurur duyduk. Her zaman söylediğimiz gibi doğa bize atalarımızdan miras değil; bugün tüketmekte olduğumuz kaynakları gençlerimizden ödünç aldık. Onların gelecek için söyleyecek çok sözü var. Atlas gibi gençlerin mücadele ve kararlılıkları bizi doğa ve insan için yeni bir başlangıç yapabileceğimiz konusunda umutlandırıyor” dedi.

TAMAMINI OKU

WWF Genclik Odulu

PAYLAŞ !

Mesajı yaymamıza yardımcı ol.