Küre'de Eğitim SemineriGüncelleme Tarihi 14 November 2010   |  
Küre'de Eğitim Semineri
© WWF-Türkiye

WWF-Türkiye ve Çevre ve Orman Bakanlığı işbirliği ile yürütülmekte olan “Orman Koruma Alanları Yönetiminin Güçlendirilmesi Projesi” kapsamında etkinlikler devam ediyor. Küre Dağları Milli Parkı ve Orman Genel Müdürlüğü personeline yönelik olarak, 08-12 Kasım 2010 tarihleri arasında biyolojik çeşitlilik ve doğa koruma konulu eğitim semineri gerçekleştirildi.

Eğitim programı öncesinde yapılan ihtiyaç belirleme çalışması ve sahadaki gözlemlerin değerlendirilmesi sonucunda ilk eğitim muhafaza memurlarına yönelik düzenlenmiştir. Eğitime Bartın, Kastamonu ve Karabük İl Çevre ve Orman Müdürlükleri’nden ve Pınarbaşı, Cide, Azdavay, Bartın, Karabük ve Ulus Orman İşletme Müdürlükleri’nden toplam 29 muhafaza memuru katıldı.

Katılımcılara eğitim genelinde gözleme, izleme ve not alabilme becerileri, biyolojik çeşitlilik, Küre Dağları’nın önemi, Küre Dağları bitki ve hayvan türleri, odun dışı orman ürünleri, ölü ve yaşlı ağaçların önemi, temel oryantasyon ve temel İzleme hakkında bilgilerin verilmesi yanı sıra yapılan arazi çalışması ile katılımcıların arazide uygulama yapmaları ve eğitimde aldıkları bilgileri kullanmayı denemeleri sağlandı.

Eğitimin son günü eğitimin değerlendirilmesi yapılmış, gerçekleştirilecek benzer eğitimler için öneriler alınmış, katılım sertifikaları verilmiştir. Proje kapsamındaki Küre Dağları Milli Parkı ve Orman Genel Müdürlüğü personeline yönelik eğitim çalışmalarının bir sonraki adımına mühendis ve şeflerin katılması ve  Korunan Alan Yönetimi konulu olması planlanmaktadır.


 

Küre'de Eğitim Semineri
© WWF-Türkiye Enlarge

Yorum

blog comments powered by Disqus