Işıklar Akdeniz ormanları için kapanıyor | WWF

Işıklar Akdeniz ormanları için kapanıyorGüncelleme Tarihi 25 March 2017
akdeniz, orman, ağaç, konya, akdeniz ormanları, med, forest, dünya saati, dunya saati, EH earth hour
Akdeniz ormanı
© Selin Devranoğlu / WWF-Türkiye
Bu (25 Mart) akşam tüm dünyayla aynı zamanda gerçekleştirilecek Dünya Saati etkinliğinde Topkapı Sarayı, Rumeli Hisarı, Yivli Minare ve Selimiye Cami gibi Türkiye’nin önemli anıtsal yapıları ışıklarını bir saatliğine kapatıp iklim değişikliğine dikkat çekecek.
 
WWF-Türkiye’nin organize ettiği Dünya Saati etkinliğinde bu yıl Akdeniz ormanlarının korunması için bir bağış kampanyası da düzenleniyor.


İklim değişikliği sorununa dikkat çekmek için aralarında Eyfel Kulesi, Sidney Opera Binası ve Boğaziçi köprülerinin de bulunduğu yüzlerce anıtsal yapı 25 Mart akşamı 20.30’da dekoratif ışıklarını bir saatliğine kapatacak. Geçen yıl 400’ün üzerinde dünyaca ünlü yapının ışıklarını kapatarak katıldığı etkinliğe bu yıl Türkiye’den tarihi binalar ve iş merkezlerinin yanı sıra futbol kulüpleri ve üniversiteler de katılıyor.
 
Bu yıl Dünya Saati kampanyasının dikkat çektiği konu ise iklim değişikliğinin tehdit ettiği Akdeniz ormanları. WWF-Türkiye, Akdeniz Ormanlarının İklim Değişikliğine Uyumu projesine destek olmak isteyenleri ORMAN yazıp, 8486’ya bir mesaj atarak projeye 10 TL bağışta bulunmaya çağırıyor. Bu çağrıya Haluk Levent de Akdeniz Akşamları adlı şarkısını yeniden yorumlayarak katıldı.
 
WWF-Türkiye Genel Müdürü Aslı Pasinli ise Dünya Saati’nin tüm dünyada milyonlarca insanı harekete geçiren en büyük çevre hareketlerinden biri olduğuna dikkat çekiyor. “Amacımız, 60 dakikalık duyarlılığın 365 güne yayılması. Bu yüzden de bu yıl Dünya Saati’ni geleceğimizi aydınlatacak bir eylemle birleştirdik. Akdeniz ormanlarının korunması için yürüttüğümüz projemizi güçlendirmek için bir bağış kampanyası başlattık. Yapılan bağışlar, bir saatlik etkinliğimizi gelecek kuşakların daha güzel bir dünyada yaşamasını sağlayacak önemli bir harekete dönüştürecek” diyen Pasinli herkesi kampanyaya destek olmaya çağırdı.
 
Neden Akdeniz Ormanları?
WWF-Türkiye Doğa Koruma Yetkilisi Selin Devranoğlu, Konya Orman Bölge Müdürlüğü’nün sorumluluk alanında yürütülen projenin amacını, iklim değişikliğinin ormanlar üzerindeki olası etkilerini incelemek ve bu etkilere karşı önlem alınmasını sağlamak şeklinde açıklıyor. Orman Genel Müdürlüğü ile birlikte yapılan çalışmaların sonuçları orman yönetim planlarına entegre edilerek Akdeniz ormanlarının korunması amaçlanıyor.  
 
Türkiye’de iklim değişikliğinden etkilenecek en önemli bölgelerden biri Akdeniz Havzası. Akdeniz Havzası’nda yakın gelecekte yoğun sıcaklık ve kuraklık artışı bekleniyor. Bu durum hem doğrudan (kuraklık, sıcaklık dalgası) hem de dolaylı yollardan (yangın, hastalıklar, istilacı türler, bazı türlerin bölgeden göçü ve soyunun tükenmesi) önemli sorunlara yol açabilir. Ağaçların görece uzun ömürlü olması çevresel değişimlere hızlı uyum sağlamalarını engellediği için ormanlar iklim değişikliğine en hassas ekosistemler arasında yer alıyor.
 
Haluk Levent’in yeniden yorumladığı Akdeniz Akşamları şarkısı
 
25 Mart 2017 akşamı ışıklarını kapatacak anıtsal yapılar
Ayasofya Müzesi
Beykoz Kasrı
Beylerbeyi Cami
Beylerbeyi Sarayı
Dolmabahçe Cami
Dolmabahçe Sarayı ve Saat Kulesi
Galata Kulesi
Ihlamur Kasırları
İstanbul 1. ve 2. köprü
İzmir Saat Kulesi
Kurşunlu Külliyesi
Küçüksu kasrı
Masal Şatosu
Nur-u Osmaniye Cami
Peri Bacaları
Anadolu Hisarı
Rumeli Hisarı
Selimiye Cami
Sultanahmet Cami
Süleymaniye Cami
Topkapı Sarayı
Truva Atı ve Saat Kulesi
Üsküdar Mihrimah Sultan Cami
Yedikule Hisarı
Yeni Cami
Yıldız-Şale Sarayı
Yivli Minare
 
Üniversiteler
Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
Beykoz Üniversitesi
Bilkent Üniversitesi
Galatasaray Üniversitesi
Gazi Üniversitesi
Gaziantep Üniversitesi
İstanbul Bilgi Üniversitesi
İstanbul Rumeli Üniversitesi
Kadir Has Üniversitesi
Karadeniz Teknik Üniversitesi
KTO Karatay Üniversitesi
Nişantaşı Üniversitesi
Orta Doğu Teknik Üniversitesi
T.C. İstanbul Ticaret Üniversitesi
Yaşar Üniversitesi
Yeditepe Üniversitesi
Yeni Yüzyıl Üniversitesi
 
Spor kulüpleri
Beşiktaş Jimnastik Kulübü, Vodafone Arena
Galatasaray Spor Kulübü, Türk Telekom Arena
Fenerbahçe Spor Kulübü, Ülker Stadyumu Şükrü Saraçoğlu Spor Kompleksi
           
Dünya Saati Hakkında
Dünya Saati (Earth Hour), iklim değişikliği sorununa dikkat çekmek için düzenlenen dünyanın en büyük çevre etkinliklerinden biri. Yüzlerce kentte, milyonlarca insanın bir saatliğine ışıklarını kapatarak küresel iklim değişikliğine dikkat çektiği Dünya Saati, 2007 yılında Avustralya'da başladı. WWF’in organizasyonuyla kısa sürede yedi kıtada 150'den fazla ülkeye ve 7 binden fazla kente yayıldı. www.dunyasaati.org
akdeniz, orman, ağaç, konya, akdeniz ormanları, med, forest, dünya saati, dunya saati, EH earth hour
Akdeniz ormanı
© Selin Devranoğlu / WWF-Türkiye Enlarge
Dünya Saati, dunya saati, EH, earth hour, efes, izmir, tarih, tarihi, landmark, icon, ephesus, selçuk
Efes Antik Kenti
© Bülten Tavlı Enlarge
Dünya Saati, dunya saati, EH, earth hour, efes, izmir, tarih, tarihi, landmark, icon, ephesus, selçuk
Efes Antik Kenti
© Bülten Tavlı Enlarge