Türkiye’nin Canı için yeni hibe çağrısıGüncelleme Tarihi 22 May 2017
Hatay dağ ceylanı
© TTKD
Türkiye’nin biyolojik çeşitliliğinin korunması amacıyla yürütülen Türkiye’nin Canı Hibe Programı’nda üçüncü dönem başlıyor. WWF-Türkiye’nin 2011 yılında başlattığı Hibe Programı, Türkiye’nin biyoçeşitliliğinin korunması için çalışan yerel sivil toplum kuruluşlarının projelerine destek sağlamayı amaçlıyor.
 
22 Mayıs Dünya Biyoçeşitlilik Günü’nde yapılan üçüncü hibe çağrısıyla, tehdit altındaki türleri ve onların yaşam alanlarını korumayı amaçlayan projelere hem maddi hem de bilimsel/teknik destek veriliyor. Türkiye’nin Canı Hibe Programı sayesinde, yerelde biyoçeşitliliğin korunması için çalışan sivil toplum kuruluşları güçlendiriliyor, türlerin doğal ortamlarında yaşamlarına devam etmesi gibi doğa korumanın önemli ilkelerinden biri de hayata geçiriliyor.
 
WWF-Türkiye Doğa Koruma Direktörü Dr. Sedat Kalem hibe çağrısı nedeniyle yaptığı açıklamada, “Türkiye çok zengin bir biyolojik mirasa sahip ancak bu zenginliği korumamız gerek. Uluslararası Doğa Koruma Birliği’nin (IUCN) tehdit altındaki türleri gösteren Kırmızı Listesi’nde bugün itibarıyla Türkiye’den 388 tür yer alıyor. Bu yüzden de türlerin doğal yaşam alanlarında ciddi bir bilgi birikimiyle uzun vadeli çalışmalar yürütmeliyiz. Doğa koruma adına ülkemizin dört köşesine ulaşabilmek için Türkiye’nin Canı Hibe Programı ile yerelde koruma çalışmaları yürüten kuruluşları her anlamda güçlendiriyoruz. Onlar da bölgelerindeki türleri kendi yaşam alanlarında koruyacak projeleri hayata geçiriyor. Örneğin, Hatay’daki dağ ceylanlarının sayısının artmasında yerel girişimleri destekleyen programımızın önemli katkıları oldu. Trabzon Ağaçbaşı Yaylası’ndaki turbalıklar koruma altına alındı. Böylece kalıcı başarılara imza atıyoruz” dedi.
 
Hibe Programı Nasıl Çalışıyor?
Türkiye'nin Canı kampanyasında biriken bağışlardan bir hibe fonu oluşturuluyor. Bu fon ile Türkiye'de doğa koruma alanında faaliyet gösteren yerel sivil toplum kuruluşlarının projelerine hibe desteği sağlanıyor. Son başvuru tarihine kadar gönderilen projeler, ön elemeden geçirildikten sonra konularında uzman isimlerden oluşan Türkiye’nin Canı Seçici Kurulu'na iletiliyor. Kurul, başvuruları ihtiyaç, katılımcılık, uygulanabilirlik, sürdürülebilirlik ve kalıcılık gibi kıstaslar kapsamında değerlendiriyor. Türkiye’nin Canı Seçici Kurulu’nda, çevre alanında çalışan akademisyenlerle, iş ve sanat dünyasından katılımcılar bulunuyor. Hibe programına başvurmak için turkiyenincani.org adresinden bilgi alınabiliyor.
Hatay dağ ceylanı
© TTKD Enlarge
Küre Dağları'nın Şapkalı Gizemi : Mantarlar
© WWF-Türkiye Enlarge