Doğa Öncüleri Geleceklerine Sahip Çıktı | WWF

Doğa Öncüleri Geleceklerine Sahip ÇıktıGüncelleme Tarihi 25 Mayıs 2019   |  
Doğa Öncüleri Gençlik Konferansı
Doğa Öncüleri Gençlik Programımız kapsamında doğa koruma projeleri yürüten gençler, Doğa Öncüleri Gençlik Konferansımızda dünyamızın geleceği adına değişim yarattıkları projelerini sundu.
© Ahmet Veisoğlu

WWF-Türkiye’nin Doğa Öncüleri Gençlik Programı kapsamında doğa koruma projeleri yürüten ortaokul ve lise öğrencileri, dün İstanbul’da bir araya geldi. Hatay’dan Antalya’ya, İzmir’den Kars’a pek çok  farklı şehirden doğa öncüsü genç, dünyamızın geleceği adına değişim yarattıkları projelerini katılımcılara sundular. Katılımcılar, Boğaziçi Üniversitesi ve UNSDSN evsahipliğinde gerçekleşen konferansın sonunda en çok etki yarattığına inandıkları iki projeye birincilik ödülü verdiler.

WWF-Türkiye’nin (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) Doğa Öncüleri Gençlik Programı’nda yer alan Türkiye genelindeki 75 okulun öğrencilerinin doğa koruma projeleri arasından seçilen 10 projenin ve umut vaat eden çalışmaların sahibi  gençler İstanbul’da bir araya geldi. Ortaokul ve lise öğrencisi gençlerin projelerini anlattıkları ve birbirleriyle tanışma imkanı buldukları Doğa Öncüleri Gençlik Konferansı dün Boğaziçi Üniversitesi’nde düzenlendi. Sunumların ardından yaptıkları seçim sonucunda gençler, iki projeye birincilik ödülü verdiler.

Aslı Pasinli: ‘Gençlerimizin hepsinde olağanüstü bir değişim gücü var’
WWF-Türkiye Genel Müdürü Aslı Pasinli, Doğa Öncüleri Gençlik Konferansı’nın açış konuşmasında şu ifadelere yer verdi:“Gençlerimize tahrip edilmiş bir dünya bıraktığımız için, biz büyükler adına çok mahcubum. Ancak bugün bizim geleceğe dair çok umutlu olduğumuz bir gün. Gençlerimizin hepsinde geleceğimize sahip çıkacak, olağanüstü bir değişimi gerçekleştirme gücü var. Doğa kahramanlarımızın gerçekleştirdiği bütün bu projeler bunu bir kere daha gösterdi. Bu, daha yolun başlangıcı. Küçük küçük adımlar bir araya gelecek ve gezegenimiz için çok iyi işler ortaya çıkacak. Size teşekkür ediyoruz gençler bize bu umudu verdiğiniz için. Yaptıklarınızla bir kere daha gösterdiniz ki geleceğimize sahip çıkmak birlikte mümkün.”

WWF-Türkiye Eğitim Programları Müdürü Esra Turam ise yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Bu programa başlarken, hem gençlerin katılımcı olmalarını, hem de doğa için güzel bir şeyler yapmalarını istiyorduk. İki sene önce sadece 6 okulla ve farklı bir modelle yola çıktık. Gönüllülerimiz okulları geziyor, eğitimler veriyorlardı. Sonra gençler bize doğru yolu gösterdiler. ‘Bize bir şey anlatmayın, bırakın biz bir şeyler yapalım, buna gücümüz var’ dediler. Onlara inandık ve modelimizi değiştirdik. Gençler yaşadıkları bölgedeki sorunları tespit ettiler ve yaratıcı çözümler geliştirip uygulamalar yaptılar. Biz de gençlerimizle birlikte bu yolculukta çok şey öğrendik ve çok keyif aldık. Anadolu’nun dört bir köşesindeki cevherleri gördük.”

Hatay’dan Antalya’ya, İzmir’de Kars’a kadar Türkiye’nin farklı bölgelerinden gelen ortaokul ve lise öğrencisi gençlerin projelerini katılımcılara sunmalarının ardından, en çok etki yaratan projeleri de yine gençler seçti. Buna göre, düzenledikleri Oklu Kirpiler projesiyle Kaş Üzümlü Ortaokulu öğrencileri ve Oluklu Kertenkele projesiyle Foça Recep Kerman Lisesi öğrencileri birincilik ödülüne layık bulundular. Birinci seçilen projelerin sahibi gençler, denizlerde plastik kirliliğine dikkat çekmek için yelken açan ve eylül ayında İstanbul’a gelecek olan WWF’in uluslararası teknesi Blue Panda’da özel bir gün geçirecekler.

Doğa koruma bilinci gelişmiş nesiller yetişiyor
WWF-Türkiye’nin Doğa Öncüleri Gençlik Programı kapsamında ulaştığı ortaokul ve lise öğrencileri, kendi çevrelerindeki doğa sorunlarını tespit ediyor, buna yönelik çözüm önerileriyle doğa projeleri yazıp yönetiyorlar. Türkiye’de doğa koruma için değişime öncülük ediyorlar.

Doğa Kahramanları, bu program kapsamında ‘Yaban Hayatı Korucuları’, ‘Su Melekleri’, ‘Plastik Avcıları’ ve ‘Gıda Savaşçıları’ topluluklarında, sistem kurdukları, yenilikçi ve dönüştürücü projeler üretiyorlar. Programın amacı ise doğa koruma bilinci gelişmiş, sorunları çözebileceğine dair içindeki gücü bulan yeni nesiller yetiştirmek.

İŞTE EN ÇOK ETKİ YARATAN 10 YILDIZ PROJE

Esenkent Ortaokulu/Plastik Avcıları, İstanbul
Program amacı:
  Velilerin , mahallelinin geri dönüşüm konusunda bilinçlenip, geri dönüşümü bir alışkanlık haline getirmesi , yaygınlaştırılması.
Program sonucu: Okulda yürütülen ‘sıfır atık projesi’ ve ‘plastik avcıları projesi’ birleştirildi ve atık toplandı. Okula yerleştirilen elektronik, kağıt, pil ve kompozit atık kutuları ile toplanan
atıklar her perşembe Maltepe Belediyesi’ne teslim edildi. Bu süreçte toplanan atık miktarı 2 ton civarındadır.

Kaş Atatürk Ortaokulu/Plastik Avcıları, Antalya
Program amacı: Su matarası kullanımını yaygınlaştırmak ve plastik atıkların geri dönüşüme aktarılması.
Program sonucu: Belediyeden 10 tane geri dönüşüm kutusu alındı. İlçe emniyet müdürlüğü ve kaymakamlık ziyaretleri yapıldı. Teşvik edici olunması amacıyla, matarayla öğrencilere  kampanya yapıldı, çevrelerindeki 5 kişiyi plastik atık konusunda bilgilendirip okula kişi başı 5 battal boy çöp poşeti dolusu plastik atık getiren kişilere 1 su matarası hediye edildi. Okul-belediye arası atık toplama sistemi kuruldu.

Özel Sezin Ortaokulu/Papağanlar, İstanbul
Program amacı: Papağanlar popüler bir ev hayvanı olarak görülseler de aslında doğaları gereği kesinlikle eve alınmaması ile ilgili bilinç ve farkındalık oluşturma.
Program sonucu: Hazırlanılan drama ve dans etkinliğiyle 592 öğrenciye, 25 farklı branşlardaki öğretmenlere ulaşıldı. Daha fazla insana ulaşabilmek için hazırlanan video, Özel Sezin Okulu (@ozelsezinokulu) sosyal  medya sayfasından paylaşıldı.

Seferihisar Çocuk Belediyesi/Yağmur suyu ve külden sabun, İzmir
Program amacı: Yağmur suyu ve odun ateşi külü ile mayalanan, doğal içerikli ev sabunu üretimi. Bu süreçte çocuklar, odun sobası ya da kuzine ile ısınan köylülere bilgi vererek, sadece meşe odunu yaktıkları günlerde külü kendileri için biriktirmelerini istediler. Biriktirilen meşe odunu külleri, biriktirilen yağmur suyunun içine göz kararı olarak eklenip 1 gün boyunca mayalanmaya bırakıldı. Odun ateşi külü ile mayalanan yağmur suları yakılan ateşte 6 saat boyunca kaynatılarak ve içine zeytin yağı ile taze keçi sütü eklenerek sabun üretildi.
Program sonucu: İlk uygulama sonrası elde edilen 30 kalıp sabun Su Perileri projesinde yer alan öğrencilerimize ve Ulamış Köy halkına hediye edildi. İkinci uygulama sonrası elde edilen 50 kalıp sabun Ulamış Köy Pazarı’nda yer alan sergide ziyaretçilere hediye edildi ve ziyaretçiler süreç hakkında çocuklarımız tarafından bilgilendirildi. Üçüncü uygulama sonrası elde edilen 80 kalıp sabun Ulamış Köy Pazarı’nda yer alan köylü tezgahlarına dağıtılarak satılması istendi. Satış sonrası elde edilen gelirle, ekip kararıyla 20 kilo kuru mama alınarak, Ulamış Köyü’nde belirli yerlere yerleştirilen mama istasyonlarına her gün bir parça olmak üzere dağıtıldı.

Kaş Üzümlü Ortaokulu/Oklu Kirpiler, Antalya
Program amacı: Nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olan oklu kirpilerin, trafiğe açık alanlarda sürücülerin dikkatsizliği sonucu araçlar tarafından ezilme sonucu ölmeleri sorununa çözüm bulmak
Program sonucu: Araçlar tarafından ezilerek hayatını kaybeden oklu kirpi bireyleri sayısında büyük ölçüde azalma oldu. Proje için belirlenen alanlara levha yerleştirmeden önce 1 ay içerisinde 9(dokuz) ezilmiş oklu kirpi belirlendiği halde,levha çalışmasının ardından bunun 1 aylık süre içerisinde 2 (iki) rakamına indiği belirlendi.

Yeşilpınar Ortaokulu/Plastik Avcıları, Hatay
Program amacı: İnsanların plastik tehdidi karşısında harekete geçmesini hedefleme. Bu konuda eğitim verilmesi ve günlük hayatlarında plastik malzemeye alternatif ürünler bulamadıklarında kullandıkları ürünün plastik atığını ayrıştırmayı öğretme. Bunu pratiğe Ve alışkanlığa dönüştürme ve atıkları atık getirme tesisine ulaştırma.
Program sonucu: Kantinlerdeki pipet kullanımı en aza indirgendi.Bayram yemekleri ve davetlerde tek kullanımlık plastik ürünler yerine  çocuklar da sorumluluk alıp bulaşıkları yıkadılar.  Böylece hem bayram yemeğine gelen misafirlere konu hakkında bilgi verildi, hem de  5000 civarında köpük tabak, bardak ve çatalın kullanılmasına engel olundu. 50 evde geri dönüşüm alışkanlığı           kazanıldı. Okuldaki geri dönüşüm kutusuna gelen atıklar belediye yetkilisine teslim edildi. Kasım-nisan ayları arasında okuldan 1600 kg civarında plastik atık teslim edildi. Yeşilpınar mahallesindeki 2 ilkokula ve anasınıfına geri dönüşüm kutuları yerleştirildi. Belediye yetkilisi bu kutulardan aralık - nisan ayı boyunca toplamda yaklaşık 2000 kg plastic atığın geri dönüşüme kazandırıldığını belirtti.

Foça Recep Kerman Lisesi/Oluklu Kertenkele, İzmir
Program amacı: Çevrede bulunan 5  köyde oluklu kertenkeler hakkında bilgi verme Foça ve Yeni Foça da bulunan okullarda ki öğrenciler için program hazırlanıp oluklu kertenkelenin nasıl bir hayvan olduğu ve neden korunması gerektiğiyle ilgili bilgi verilmesi.
Program sonucu: 3 kahvehanede 200 kişiye ulaşıldı. Anons, broşür, afiş ve bilgi vermeyle civardan ve çevre köylerden 650 kişiye ulaşıldı. Bu köyler arasında; Gerenköy, Bağarası, Kozbeyli, Yeni Foça ve Ilıpınar var.

Saint Pulcherie Lisesi/Gıda Atığı
Program amacı: Gıda tüketiminde yapılan israfı insanların hayrına dönüşebilecek bir  projeye dönüştürmek.
Program sonucu: Sokak Lambası Derneği ile iletişime geçildi. Okuldaki catering firması ile konuşuldu ve meyve ve kapalı ekmek gibi olan yiyecekler, her cuma akşamı derneğe teslim edildi, bölgedeki evsizlere dağıtılması sağlandı. Projenin ikinci aşamasında Beyoğlu’nda bulunan diğer okulların da sisteme dahil edilmesi planlanıyor.

Sarayköy Anadolu Lisesi/Salda Gölü
Program amacı: Salda Gölü’nün daha temiz ve endemik canlılar için daha yaşanılabilir bir yer olması.
Program sonucu:  Kermes ile kaynak geliştirme yapıldı. Belediye başkanı ziyaret edildi. Belediye çalışanlarıyla uyarı levhaları dikimi yapıldı. Sonuçta daha az insanın bölgeye  ayakkabıyla girdiği gözlemlendi.

Sarayköy Lise ve Ortaokullar(5 Okul)/Atık Yağlar
Program amacı: Okullar kanalıyla veli ve öğrencilerde atık yağ konusuyla ilgili farkındalık yaratma ve bu yağların içme suyuna karışmasına engel olma.
Program sonucu: 5 farklı okulda atık yağ toplama merkezine dönüştürüldü, sonucunda 185 litre atık yağ  elde edildi. 20 okula ve 4.200 öğrenciye sunumlar yapılarak ulaşıldı. Toplanan atıklar geri dönüşüm firmasına iletilerek okula kaynak sağlandı.
 

Doğa Öncüleri Gençlik Konferansı
Doğa Öncüleri Gençlik Programımız kapsamında doğa koruma projeleri yürüten gençler, Doğa Öncüleri Gençlik Konferansımızda dünyamızın geleceği adına değişim yarattıkları projelerini sundu.
© Ahmet Veisoğlu Enlarge
Doğa Öncüleri Gençlik Konferansı, Aslı Pasinli
WWF Türkiye Genel Müdürü Aslı Pasinli, gençlerimizin geleceğimize sahip çıkacak, olağanüstü bir değişimi gerçekleştirme gücüne sahip olduğuna dikkat çekti.
© WWF Enlarge
Doğa Öncüleri Gençlik Konferansı, Esra Turam
WWF-Türkiye Eğitim Programları Müdürü Esra Turam, doğa öncüsü gençlerin yaşadıkları bölgedeki sorunları tespit ederek, yaratıcı çözümler geliştirip uyguladıklarını söyledi.
© WWF Enlarge

Yorum

blog comments powered by Disqus