Tek Dünya Kentleri YarışmasıGüncelleme Tarihi 30 June 2017
opcc, city challenge, tek dunya, yarisma, kent, sehir, city, mobility, planet, one city
One Planet City Challenge
© WWF
​​Kentlerin, gezegenimizin geleceğini şekillendirmedeki rolü her geçen gün artıyor. Dünya nüfusunun yarısından fazlası hâlihazırda kentlerde yaşıyor. Bu kentlerin, biricik dünyamızın ekolojik sınırlarına riayet ederek gelişme gösterip refaha erişmesine olanak verecek şekilde planlandığını hayal edin. Böyle kentler bugün var olmayabilir,
ancak WWF’in hedefi, böyle yerlerin ya da bizim deyimimizle Tek Dünya Kentleri’nin yaratılmasına ve gelişmesine katkıda bulunmak.

Tek Dünya Kentleri Yarışması; iklime dirençli ve yüzde 100 yenilenebilir enerjiye dayalı bir geleceğe yönelik küresel bir dönüşüm için kentlerin eyleme geçmelerinin ve katkı sunmalarının sağlanması amacıyla WWF tarafından tasarlanmıştır. Yarışma, iki yılda bir düzenlenmektedir. Şimdiden 20’den fazla ülkeden 320’nin üzerinde kentin katıldığı yarışma, giderek daha fazla kenti bünyesine dâhil etmektedir. Sürdürülebilir kalkınma ve iklim eyleminin hem şirketler hem de yurttaşlar için süratle en önemli kıstaslar haline geldiği bir dünyada, bu yarışma size, kentinizin yaşamak ve çalışmak için ne kadar cazibeli bir yer olduğunu gösterme fırsatı sunuyor.