Önemli Kuş AlanlarıGüncelleme Tarihi 11 August 2017   |  
önemli kuş alanları, important bird areas, kuş, bird, rapor, kitap
Türkiye'nin Önemli Kuş Alanları
© WWF-Türkiye
Uzun zamandır yürütülen doğa koruma çalışmaları kuşların, çevre koşullarının değişimine karşı oldukça duyarlı olduğunu gösteriyor. Kuşlar, orman kaybı, sulakalan tahribatı ve fazla tarım ilacı kullanımı gibi konularda bizi doğanın geri kalanından çok daha önce uyarıyor. Bu nedenle, kuşları ve kuş popülasyonlarını izlemek ve anlamak, hem küresel anlamda doğayı hem de Türkiye’nin doğasını izlemenin ve korumanın en akıllıca yollarından biri.

Yaşamları boyunca neredeyse tüm dünyayı dolaşan kuşların bulunduğu alanlar sonsuz olduğu için, kitap, korunmaları durumunda biyolojik çeşitliliğe en çok katkıyı sağlayacak öncelikli kuş alanlarını belirliyor. Bu alanlarda doğa koruma çalışmaları yaparak toplanan bilgiler ise, bütün Türkiye’nin doğası ile ilgili bilgiler elde edilmesini sağlıyor.
 
1989 yılında, Türkiye’nin kuş alanları açısından öneminin, “Avrupa’nın Önemli Kuş Alanları” adlı kitabı yayımlayan WWF Uluslararası ve BirdLife International tarafından fark edilmesi üzerine, 1990 yılında WWF-Türkiye tarafından “Türkiye’nin Önemli Kuş Alanları Projesi” başlatılmıştı.
 
Bu zamandan beri toplanan bilgiler, hem “Türkiye’nin Önemli Kuş Alanları” yayımında kullanıldı, hem de hala WWF-Türkiye’nin doğa koruma açısından kayda değer başarılar elde etmesine katkıda bulunuyor. WWF-Türkiye, 1997 yılında hazırladığı bu kitabı, doğa koruma çalışmalarına paralel olarak güncelliyor. Kitap, kuş alanlarının varlığı, önemi ve karşı karşıyla olduğu tehditler konusunda bilinç yaratmayı amaçlıyor. 
önemli kuş alanları, important bird areas, kuş, bird, rapor, kitap
Türkiye'nin Önemli Kuş Alanları
© WWF-Türkiye Enlarge

Yorum

blog comments powered by Disqus