Yaşayan Gezegen Raporu rel=
Gezegenimizin doğal kaynaklarının üzerinde yarattığımız baskı sizi de endişelendiriyor mu?
© NASA

Gezegenimizin doğal kaynaklarının üzerinde yarattığımız baskı sizi de endişelendiriyor mu?

Yediğimiz, içtiğimiz, satın aldığımız kısaca tükettiğimiz herşeyin bir bedeli var.  Birçok insan bu bedeli yalnızca ürünün üzerinde yazan fiyat sanıyor; ancak madalyonun bir diğer yüzü var: Yaşam biçimimiz ve tüketim alışkanlıklarımızla doğal kaynaklarımızı aşırı kullanıyoruz. Bununla birlikte, doğal kaynakların yerine yenisini koyamıyoruz. Bunun arkasındaki hesaplama çok da karmaşık değil. İnsanlığın doğal kaynaklardan talebi, gezegenimizin arzından çok daha yüksek. Gezegenimizin, bir yılda tükettiğimiz doğal kaynaklarını yeniden üretebilmesi için 18 aya ihtiyacı var. Kısacası, bir gezegen yetmiyor.

İnsanlığın artan Ekolojik Ayak İzi  ekolojik limit aşımının da giderek artması anlamına geliyor. Bu durum yeryüzündeki yaşamı tehdit ediyor. Ekolojik limit aşımı aynı zamanda milyonlarca insanın geçimini sağladığı ekosistemlerin sağlığını bozuyor.

Yaşayan Gezegen Raporu, her yıl gezegenin durumu hakkında önemli sonuçlara ulaşıyor; işlerin her zamanki gibi devam etmesinin mümkün olmadığının altını çiziyor ve ekliyor: değişim kaçınılmaz!