Eğitim | WWF

What would you like to search for?

EĞİTİM

Doğa Öncüleri Gençlik Programı

© Emre Sosyal
© WWF-Turkiye

PİKNİK SEPETİ

Sevgili Ebeveynler ve Çocuklar,
Gıda endüstrisi biyolojik çeşitlilik kaybını % 70 artırıyor ve aynı zamanda iklim değişikliğine neden olan sera gazlarının % 24’ünü oluşturuyor. Gıda endüstrisinin ekolojik ayak izi gerçekten büyük! Üstelik üretilen gıdanın 1/3’ü israf oluyor. Günümüzde beslenme alışkanlıklarımız da sağlıklı değil. Birçok insan hazır gıdayı tercih ediyor. Ev yapımı gıda tüketimi azalıyor.
Virüse karşı bağışıklık sistemimizi güçlendirmenin, gıda ayakizimizi azaltmanın, sürdürülebilir ve sağlıklı besinleri çocuklarla buluşturmanın tam zamanı! WWF-Türkiye olarak, WWF-Yunanistan ve WWF-Romanya ile birlikte, çocuklar ve ebeveynler için bir proje başlattık, evde piknik yapmak için Piknik Sepeti. Amacımız sağlıksız atıştırmaları, sağlıklı, mevsimsel ve yerel gıdalarla değiştirmek. Piknik Sepeti aracılığıyla çocukların eğlenceli zaman geçirmesini, keşfetmesini ve öğrenmesini sağlamak. Bu aktivitelerimizle güzel gezegenimizin korunmasına da katkıda bulunmak.
Hepimizin evde kalmak durumunda olduğu bu günlerde ebeveynlere çok iş düşüyor! Çocuklarınızla beraber ev yapımı sağlıklı yiyecekler yapıp tüketmeye başlayabilir, sizlere sunduğumuz farklı tarifleri uygulayarak çocuklarınızın sağlıklı beslenme bilinci oluşturmalarına yardımcı olabilirsiniz.
 
Aşağıda bulunan tariflerden arzu ettiğinizi seçerek sürece başlayabilirsiniz!

Doğa Öncüleri Gençlik Programı

Doğa Öncüleri Gençlik Programının amacı;

4 modülde proje yazan ve yürüten çocukların, doğa adına değişim yaratma gücünü ortaya çıkarmaktır.

© wwf

Doğa Öncüleri Programı proje yönetimi ve liderlik becerilerini geliştiren, toplumsal dönüşüm ve değişime hizmet eden ve WWF-Türkiye tarafından belirlenen öncelikli konularla ilişkili bir eylem projesidir.

Öğrenciler bu eylem projesini planlama ve uygulama sürecinde dünyada ve toplumda görmek istedikleri değişimin bir parçası olurlar. Program boyunca WWF-Türkiye personelleri, gönüllüleri ve öğretmenleri öğrencilere mentörlük ve rehberlik sağlar.

 

Ulusal Gençlik Konferansı

2018-2019 eğitim öğretim yılında, en çok değişim yaratan projeleri yazan ve yürüten öğrenciler, İstanbul'da Boğaziçi Üniversitesin'de projelerini sundular

© Ahmet Veisoğlu

Doğa öncüleri programının amacı

  • Öğrencilerin grup halinde proje geliştirme ve yönetmede deneyim kazanarak toplumsal dönüşüm ve değişime öncü yerelde gerçekleştirilebilecek projeler hazırlamaları  

  • Grup içinde vatandaş bilim insanı olarak rol almaları

  • Aynı zamanda WWF’nin öncelik verdiği konuların bu projeler yardımıyla duyurulması ve yaygınlaştırılmasının sağlanmasıdır.

     

GEZEGENİMİZ

© Björn Hollan / Getty Images

Netflix, Silverback Films ve WWF’in ortaklığında gerçekleşen Gezegenimiz Belgeseli evimiz dediğimiz Dünya’mızı daha önce belki de hiç görmediğimiz şekilde bizlere gösteriyor ve bilinmedik mucizelere tanık ediyor.

Belgesel sayesinde tüm ekosistemin işleyişine tanık oluyoruz ve bu habitatlarda meydana gelmiş olan olumsuz değişimlerle yüzleşiyor, ekosistemimizin daha sağlıklı işlemesi için neler yapabileceğimize dair bilinçleniyoruz.

"Kıyı denizler, Açık Denizler, Amazonlar, Ormanlar, Çayırlar, Buzullar ve Tatlı Sular" olarak ayrılmış olan toplam yedi bölümden oluşan belgesel Netflix üzerinden takip edilebilir.

Aşağıda göreceğiniz kısa süreli videoların çoğu Netflix belgeselinde bulunmayan, farklı görüntülerden ayrıca kurgulanmış Gezegenimiz videolarıdır. Çocuklara bölümleri izlettirmeden önce ÖĞRETMEN REHBERİ okuyunuz. Sonrasında GEZEGENİMİZ SUNUMUNU gösteriniz.
 

  • Bu bölümdeki videoları okullarda veya konferanslarda öğrencilerinize izlettirebilirsiniz. Öncesinde izleteceğiniz video ile ilgili bilgi verebilir ve öğretmen rehberinde ve modül dosyalarında önerdiğimiz aktiviteleri yaptırabilirsiniz.

  • Amacımız çocukların farklı bakış açılarına sahip olabilmeleri, sorgulamayı öğrenmeleri, aralarında fikir alışverişi yapabilmeleri ve çevrelerinde olan bitene merak duymalarıdır.


Modüllerle ilgili bilgiler ve aktivite önerileri için modüllere tıklayınız.

Aktiviteleriniz sonrası anketimizi doldurunuz..
ANKET İÇİN TIKLAYIN ..