NE ARAMAK İSTERSİNİZ.

Gıda
© Shutterstock

Hepimiz hayatta kalabilmek için besleyici yiyeceklere ihtiyaç duyuyoruz. İklim değişikliği nedeniyle sıcaklıkların yükselmesi, kuraklık ve sel gibi aşırı hava olayları gıda üretimine zarar veriyor. Üretimin zarar görmesi ise fiyatları etkiliyor.

Neden Önemli?

Gıdalarımızın hepsi doğadan geliyor. Yalnız gıda üretmenin de bir bedeli var ve bu tüm insan faaliyetleri içinde gezegenimize etkisi en ağır olanı. Artan gıda talebini karşılayabilmemiz için gıda üretim ve tüketim süreçlerindeki sorun ve yetersizlikleri çözmeliyiz.

Tarımsal faaliyetlerimizin, ülke ekonomisi ve kalkınması için önemi yadsınamaz ancak çevresel etkileri de oldukça fazla. Bu zararı en aza indirmek için sürdürülebilir, sorumlu üretim ve tüketimi desteklemeliyiz. 
 
  • Tarımsal uygulamalarımız ve tüketim biçimlerimiz Türkiye’nin doğal değerlerinin sürdürülebilirliğini koruyacak nitelikte olmalı 
  • Toprak, su ve enerji gibi  kaynakların kendini yenileme kapasitesini aşmamalı.
  • Aynı zamanda çiftçilerin kârlılığı ve refahını da artırmalı.

Biliyor muydunuz?

Dünyada her dokuz kişiden biri; 795 milyon insan yetersiz besleniyor.

© Jason Houston
WWF-Türkiye olarak ne yapıyoruz?

  • Gıda üretiminde doğal kaynakların sürdürülebilir ve etkin kullanımı için çalışıyoruz.
  • Sürdürülebilir tarım uygulamalarını tanıtacak ve yaygınlaştıracak çalışmaların yanı sıra, toprak ve su gibi kaynakları koruyacak projeleri hayata geçirmek için çabalıyoruz.
  • Faaliyetlerimizi kamu ve özel sektör işbirliğiyle gerçekleştirerek, sürdürülebilir tarım çalışmalarını yaygınlaştırmayı hedefliyoruz.

Siz ne yapabilirsiniz?

Sorumlu üretim sürecinden geçen gıdaları tercih edin. Gıdalarınızı olabildiğince yerel üreticilerden temin edin. Gıdanızı mevsiminde ve sadece ihtiyacınız kadar satın alın.

© Shutterstock