NE ARAMAK İSTERSİNİZ.

AKILLI ARPA VE ŞERBETÇİOTU
© Michel Gunther

Çevresel ve toplumsal yarar odaklı Gelecek Tarımda projemiz ile bir yandan tarım faaliyetlerinin doğa üzerindeki olumsuz etkisini azaltmayı, bir yandan da ürün verimliliğini artırmayı hedefliyoruz.

 

WWF-Türkiye ve Anadolu Efes işbirliği ile yürütülen proje çerçevesinde Konya, Kayseri, Ankara, Adıyaman ve Bilecik’te, toplam 3125 dekara ulaşan arazide, akıllı tarım uygulamalarını hayata geçiriyoruz.

 

  • Toprak analizinin dijital cihazla yapıldığı

  • Tarla sağlığının ve gelişiminin, nem ile sıcaklık sensörleri barındıran istasyonlarla takip edildiği ve aynı zamanda uydu görüntüleri ile desteklendiği

  • Tüm bu teknolojilerin akıllı telefon uygulamaları üzerinden yönetilen sistemler kullanarak bu sistemlerin tarımsal faydalarını değerlendiriyoruz.

  • Proje çerçevesinde eğitimler düzenleyerek çiftçileri bilgilendirirken, uygulamaların başka yetiştiricilere de yaygınlaşmasını hedefliyoruz.

  • Çiftçiler arası ‘çiftlikten çiftliğe’, Tarlabaşı/ İşletme Deneyim Paylaşımı etkinlikleriyle de bu akıllı ve sürdürülebilir uygulamalar hakkında çiftçiler arasında iş birliği ağı oluşturuyoruz.

 

Yeni nesil teknolojilerin yardımıyla tarım sektörünün tekrar gençlerin ilgisini çekebileceğine inanıyoruz. Projenin ilerleyen aşamalarında genç çiftçilere hibe ve danışmanlık desteği verilmesi planlanıyor.