NE ARAMAK İSTERSİNİZ.

Yağmur Suyu Hasadı
© J.J. Huckin / WWF-US

HSBC Yağmur Suyu Hasadı Projesi:
 
Suyun aşırı ve bilinçsizce kullanımı ve tatlı su habitatlarının bozulması sebebiyle ülkemizde iklim değişikliğine karşı en hassas bölgelerden biri haline gelen Büyük Menderes Havzası’nda 2018’den bu yana Yağmur Suyu Hasadı (YSH) projesini hayata geçiriyoruz. Aydın’ın Haydarlı Köyü’ndeki yağmur suyu hasadı modeli ve bilinçlendirme çalışmalarıyla bir yandan bölgenin su ihtiyacını karşılarken bir yanda da ekolojik sürdürülebilirlik ve iklim değişikliğine uyum için tekrar edilebilir bir model oluşturuyoruz.
 
Projenin başlangıcından bu yana 3 kamu arazisinde ve 40’dan fazla özel arazide 16 çeşit yağmur suyu hasadı yöntemini onlarca defa uygulayarak toplamda 950 ton su hasat ettik. Bir başka deyişle yaklaşık 49 bin damacanaya eşdeğer miktarda yağmur suyunu depoladık veya toprakta tutulmasını sağlayarak tarımsal üretim amaçlı kullandık. HSBC çalışanı gönüllülerin desteğiyle gerçekleşen projede, köy saha çalışmaları kapsamında 75 köy sakinine bizzat fayda sağlandı. Kamusal alanda yapılan çalışmalarla, tüm Haydarlı köyü sakinlerinin suyla ilişkili problemlerinde etki yaratıldı. 
 

Eğitim ve Bilinçlendirme Çalışmaları:


Proje kapsamında eğitim ve bilinçlendirme çalışmaları ile İzmir, Van, İstanbul ve Ankara’da 250 öğretmene tatlı su kaynaklarının önemi ve yağmur hasadı konusunda eğitimler verildi. 63 okulda, 15.000 öğrenci ve 7.000 veliyi tatlı suyun önemi ve yağmur suyu hasadı konusunda öğretmeler ve gönüllü mentorların desteği ile bilinçlendirdik. 23 okulda yağmur suyu hasadı uygulamaları öğrenciler tarafından kalıcı olarak hayata geçirildi. “Su Döngüsünü İyileştirmek için Yağmur Suyu Hasadı” el kitapçığını proje okullarındaki öğrencilerle ve velilerle paylaştık. 
 
Düzenlediğimiz ekolojik okuryazarlık atölyeleri ve katıldığımız canlı yayın ve konferanslarla 8000’den fazla kişinin yağmur suyu hasadı konusunda bilinçlendirdik.
 
Yağmur suyu hasadı uygulamalarının toprak üstündeki etkilerini göstermek için Türkiye’deki toprak örnekleriyle bir simülasyon düzeneği oluşturduk. Pandeminin ardından simülasyon videosunu ve adım adım nasıl yağmur suyu hasadı yapabileceğini anlatan 6 adet video hazırladık; köy sakinlerinin ve ilgili kesimlerin kolaylıkla uygulayabilmesi için hesaplarımızdan yayımladık. 

Gönüllülük:
 
Saha ve bilinçlendirme çalışmalarına 200 kadar HSBC çalışanı gönüllülük yaptı. Gönüllü HSBC çalışanları Haydarlı köyünde gerçekleştirilen saha çalışmalarında aktif rol aldı ve okullardaki bilinçlendirme çalışmalarına da mentorluk katkısı sağlayarak toplamda 13000 saat gönüllü desteği sağladı.


  


 


 

© YAGMUR SUYU HASADI