NE ARAMAK İSTERSİNİZ.

TEK DÜNYA KENTLERİ YARIŞMASI
© Shutterstock
TEK DÜNYA KENTLERİ


Kentlerin, gezegenimizin geleceğini şekillendirmedeki rolü her geçen gün artıyor.

WWF-Türkiye'nin hedefi, kentlerin dünyamızın ekolojik içinde refaha erişmesi ya da bizim deyimimizle Tek Dünya Kentleri'nin yaratılmasına ve gelişmesine katkıda bulunmaktır. 

 
Kentsel yaşam biçimlerinin iklim üzerinde çok ciddi etkileri olsa da bu etkileri azaltma konusunda belediyelerin elinde büyük bir potansiyel var. Kentlerin enerji sistemleriyle ilgili tercihleri, ulaşım çözümleri ve yapı standartları çok sayıda insanın yaşam kalitesini etkilediği gibi düşük karbonlu ve sürdürülebilir gelecek yolundaki başarı şansımızı da
belirleyecek.

KENTLER NEDEN ÖNEMLİ?
© wwf

%55

Dünya nüfusunun yarısından fazlası kentlerde yaşıyor.
 

%3

Kentler, dünya yüzölçümünün yüzde üçünü kaplıyor.
 

%70

Kentler, dünyadaki CO emisyonlarının yüzde yetmişinden fazlasından sorumlu.
 

1,5°C

Sürdürülebilir bir gelecek için küresel ısınmayı 1,5°C'de sınırlandırmamız gerekiyor.

Kentler hızla büyümeye devam edecek. Bugünün yatırım kararları, bizi ya fosil yakıta bağımlı yaşam biçimlerine ve yetersiz altyapılara mahkûm edecek ya da sürdürülebilir bir geleceğe götürecek.

WWF-Türkiye olarak amacımız; sürdürülebilir kentsel gelişime öncülük eden kentleri desteklemek, bu çabalarını ödüllendirmek ve bu doğrultuda diğer kentlerin kendi yolculuklarına başlamalarına yardımcı olmak.

YARIŞMA
© WWF

Bu konuyla ilgili en büyük ve en uzun geçmişe sahip küresel ölçekli bir yarışma olan Tek Dünya Kentleri Yarışması'na bugüne kadar 5 kıtada 400'den fazla kent katıldı.

Tek Dünya Kentleri Yarışması;

  • kentinizin yaşamak ve çalışmak için ne kadar cazip bir yer olduğunu bütün dünyaya gösterme fırsatı sunar,

  • iklim değişikliği etkilerinin yönetilmesinde kentinize teknik destek verir ve yol gösterir,

  • kentinizin, iklim değişikliğiyle mücadelesini destekler ve sürdürülebilir, verimli ve yenilenebilir enerjiye dayalı çözümlerin yaygınlaştırılması için bütünsel, ilham verici ve güvenilir planlar geliştirmeye teşvik eder.

    Yarışmaya katılan kentler, Küresel İklim Raporlama Platformu'nda emisyonlarını, hedeflerini ve planlanan eylemlerini raporlayacak. 2019 yılının özel ödülü, binalarda enerji çözümleri için etkileyici planlar ve eylemler sunan kentlere verilecek.

KENTLER NEYE GÖRE BELİRLENİYOR?
© Adam Oswell / WWF

  • Kentlerin raporladıkları bilgilere göre her ülkeden 3 kent finalist olarak seçilecek.
  • Finalist olan kentler ''Kentimi Seviyorum'' küresel iletişim kampanyasına dahil olabilecek: Bu kampanya kapsamında 2018 yılında 50 bin oy kullanıldı ve sosyal medya kanallarında toplam 100 milyon kişiye erişildi!
  • Kentsel sürdürülebilirlik konusunda uzman bir uluslararası jüri, rapor edilen verilere dayanarak en iddialı ve ilham verici taahhüt ve uygulamalarıyla ulusal ölçekte kazanan kentler ile bir dünya şampiyonu seçecek.
  • Kazanan kentler, 2020 yılında yapılacak küresel ödül törenine davet edilecek.

KENTİNİZ ÖNCÜ OLABİLİR
© Global Warming Images

Tek Dünya Kentleri Yarışması'na 2019 yılında Türkiye'den katılan kentlerin, iklim değişikliğiyle mücadele alanında kentlerinde gerçekleştirdiği çalışmaları, ilgili hedeflerini ve taahhütlerini aşağıdaki kent sayfalarından inceleyebilirsiniz.