NE ARAMAK İSTERSİNİZ.

İstanbul Maratonunda Panda Takımı İle Koşun
© wwf-tr
DOĞA ÖNCÜLERİ İÇİN KOŞ

Toplumsal dönüşüm ve değişime öncülük eden nesillerin yetişmesi adına; çocuklarımızın içindeki doğa koruma potansiyelini ortaya çıkarmak #BirlikteMümkün

41. Vodafone İstanbul Maratonu’nda Doğa Öncüleri için yardımseverlik koşusu gerçekleştirdik.

YARDIMSEVERLİK KOŞUSU NEDİR?

Yardımseverlik Koşusu Nedir?
Yardımseverlik koşusu, tüm dünyada sivil toplum kuruluşlarını (STK’ları) desteklemek için başarı ile kullanılan bir kaynak geliştirme yöntemidir. Bu yöntem ile koşucular ulusal veya uluslararası yarışlara katılmadan önce, kendi seçecekleri bir STK’nın projesini desteklemek için bireysel bağış kampanyalarını yaratırlar. Kampanyalarını aile, dost ve tanıdık çevrelerine e-posta veya sosyal medya hesapları ile duyurarak destekledikleri STK’ların projelerine bağış çağrısında bulunurlar.
Yardımseverlik koşusu kampanyası boyunca yapılan bağışlar, doğrudan STK’nın, ilgili proje için açılan resmi banka hesabına aktarılır.
Yardımseverlik koşusu, sadece bağış demek değil, aynı zamanda farkındalık da yaratmaktır. Böylece; sizi heyecanlandıran, çözülmesini arzu ettiğiniz, dikkat çekmek istediğiniz bir amacı sosyal çevrenize de duyurmuş olursunuz ki, bir soruna eğilip harekete geçmek dünyanın en güzel eylemidir. Kısaca, bağışın yanı sıra, farkındalık sağlar ve sorunun çözümüne katkıda bulunursunuz.

© Maraton 2019
#PandaTakımı’na sen de katıl, geleceğin doğa öncülerine destek ol!


3 Kasım’da gerçekleşen 41.Vodafone İstanbul Maratonu’nda 383 koşucu, “Doğa Kahramanlarına” destek olmak için koştu. Koşucularımız toplamda 2834 destekçiye ulaşarak Doğa Öncüleri programımız için gerekli fon kaynağının yaratılmasını sağladı.  Bu mutluluk hepimizin!

Hep birlikte aynı amaç uğruna koşmaya, yürümeye, düşünmeye ve katkıda bulunmaya hazırsanız haydi, önümüzdeki sene siz de Panda Takımı’na katılın!
 

PEKİ KİMDİR BU DOĞA ÖNCÜLERİ?

WWF-Türkiye Doğa Öncüleri Gençlik Programı kapsamında ulaşılan ortaokul ve lise öğrencileri, doğayı yaşayarak, severek öğreniyor ve koruyorlar. Doğadaki sorunlar için yenilikçi projeler, teknolojik çözümler geliştiriyorlar. Türkiye’de doğa için değişime öncülük ediyorlar. Doğa Öncüleri; daha güzel bir gelecek yaratmak adına hem doğayı koruyor hem de teknik ve sosyal becerilerini geliştiriyorlar. Çocuklar, kendi içlerindeki değişim yaratma gücünü, kendi yaşadıkları alanlarda doğa için proje yaparak keşfediyorlar. Biz onların dünyayı değştirebileceklerine inanıyoruz. Çünkü bir çocuğun içindeki gerçek potansiyelin ne kadar büyük olduğunu biliyoruz.

© Maraton 2019
DOĞA ÖNCÜLERİ 1 YILDA NELER BAŞARDI?

Doğa Öncüleri Gençlik Programı ile 2018 Eylül ayından bu yana Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden 75 okula ve 1000 gence ulaşıldı. Ortaokul ve lise öğrencileri, çevrelerindeki doğa sorunlarını tespit etti, buna yönelik çözüm önerileriyle doğa projeleri yazıp yönettiler. 24 Mayıs 2019 tarihinde ise Boğaziçi Üniversitesi'nde gerçekleşen Doğa Öncüleri Gençlik Konferansı’nda kısa listeye kalan okullar projelerini sundu ve aralarından Foça Recep Kerman Lisesi'nin Oluklu Kertenkele Projesi liseler arasında, Kaş Üzümlü Ortaokulu'nun Oklu Kirpi projesi ortaokullar arasında 1. seçildi. İlk 10'a giren projeler CNNTürk'te Anahaber'de projelerini anlatma şansı buldu.

Doğa Öncüleri için #BirlikteKoşuyoruz
Her türlü sorunuz için maraton@wwf.org.tr mail adresinden bize ulaşabilirsiniz.