NE ARAMAK İSTERSİNİZ.

WWF
DENİZLER

Bir milyardan fazla insanın gıda ihtiyacını ve geçimini sağlayan denizler, soluduğumuz oksijenin de neredeyse yarısını üretiyor. Denizlerimiz bizim yaşam kaynağımız, onları hep beraber koruyalım.

© WWF
DENİZLERİMİZ NEDEN ÖNEMLİ?

  • Denizler, mikroskobik planktondan gelmiş geçmiş en büyük memeli mavi balinaya kadar son derece zengin bir yaban hayatına ev sahipliği yapıyor.   

  • Gezegenimizin biyolojik çeşitliliğinin ve ekosistem hizmetlerinin önemli bir kaynağı olan denizler su döngüsü ve iklim sistemi açısından da hayati bir öneme sahip.

  • Denizler, sürdürülebilir kalkınmaya, ‘sürdürülebilir okyanus’ temelli ekonomilere, yoksulluğun ortadan kaldırılmasına, gıda güvenliğine, beslenmeye, geçim kaynaklarına, deniz ticaretine ve taşımacılığına katkıda bulunuyor.

  • Denizlerimiz bugün ciddi bir tehditle karşı karşıya. Denizleri ve kıyı alanlarını kullanma şeklimiz yalnızca tür çeşitliliğini değil, bu doğal kaynakların milyonlarca insanın temel ihtiyaçlarını karşılama yeteneğini de yok ediyor. Aşırı avlanma, kirlilik ve iklim değişikliği bu süreci olumsuz etkiliyor.

  • Yüzyıllardır süren aşırı kullanım ve ihmal sonucu ortaya çıkan krizler, bize dünyanın neredeyse dörtte üçünü kaplayan bu geniş mavi alanlara bakış açımızı değiştirme zamanının geldiğini hatırlatıyor.

Bunları biliyor musunuz?

Okyanus ve denizlerin sadece yüzde 4’ü koruma altında. Son 50 yılda Akdeniz’deki balık popülasyonunun yüzde 34’ü kaybedildi. Küresel turizm faaliyetlerinin üçte biri Akdeniz’de gerçekleşiyor.

© Day's Edge Productions
WWF-TÜRKİYE olarak ne yapıyoruz?

  • Zengin biyolojik çeşitliliği, sürdürülebilir geçim kaynaklarını ve gelişen bir ekonomiyi destekleyen sağlıklı denizler oluşturmak için ilgili tüm taraflarla birlikte çalışıyoruz.

  • 2030’a kadar tüm dünyada kıyı ve deniz ekosistemlerinin en az yüzde 30’unun korunması, etkin yönetimi ve sürdürülebilir balıkçılık uygulamalarının artırılmasına katkı sağlamak üzere ölçülebilir yeni çalışmaları hayata geçiriyoruz.