NE ARAMAK İSTERSİNİZ.

blue panda, bosphorus cup, boğaz
BLUE PANDA
© WWF-Türkiye
BLUE PANDA YELKENLİSİ


AKDENİZ İÇİN YELKEN AÇMAYA HAZIR MISINIZ?
Çağlar boyunca medeniyetlerin beşiği ve  zengin çeşitlilikte deniz canlılarının yuvası olan Akdeniz tehdit altında. Aşırı tüketim Akdeniz’in doğal zenginliğini tehlikeye atıyor.

WWF’in Blue Panda yelkenlisi Akdeniz’in imdat çağrısına kulak verdi ve bu duruma dikkat çekmek için yelken açtı! Seyahatine 2019 Haziran ayında Fransa’dan başlayan Blue Panda, Kasım ayına kadar Akdeniz’de yolculuğuna devam etti.

Biz daha sağlıklı ve korunan bir Akdeniz için yelken açmayı devam ettirmeye hazırız! Blue Panda Akdeniz'i sevgi ve saygıyla keşfetmeye, değerli mirasını korumak için her zamankinden daha çok çalışmaya ve giderek daha fazla insanı bu uğurda mücadeleye katılmaya teşvik etmeye devam edicek.


 

 

BLUE PANDA TÜRKİYE'DE


En sevdiğiniz kumsalın plastik atık ile dolup taştığını hayal edebiliyor musunuz? Akdeniz’deki plastik kirliliği en yüksek seviyelere ulaştı ve hem denizi, hem de deniz canlılarını tehdit ediyor!

Denizlerimize her yıl 8 milyon ton plastik atık karışıyor. Akdeniz'i kirleten atıkların %95'ini plastik maddeler oluşturuyor. Türkiye, hem Akdeniz'deki plastik kirliliğinin en büyük sorumlularından hem de bu kirlilikten en çok etkilenen ülkelerden biri.

Blue Panda ziyaret ettiği kıyı kentlerinde ve özellikle de turistik merkezlerde denizleri tehdit eden plastik kirliliği ile ilgili bilinçlendirme çalışmaları sürdürüyor ve kitleleri harekete geçirmeye çalışıyor. İstanbul ve İzmir'de olduğu sırada belediyeler ve bireyler plastik kirliliğina karşı harekete geçmeye başladı bile!

İstanbul'da;

  •  Adalar Belediyesi ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İşbirliği ile İstanbul'un Adaları 'Sıfır Atık Uygulama Bölgesi' oldu.

  • Kadıköy ve Beşiktaş Belediye Başkanları Blue Panda'yı ziyaret etti.

  • Blue Panda bu yıl 'Temiz Denizler' temasıyla gerçekleşen Bosphorus Cup'a onur konuğu olarak katıldı ve seyir sırasında 1 saatte Boğaz yüzeyinden 3 çöp poşetini dolduracak kadar plastik atık toplandı.

  • 22 restoran 121 şubesiyle plastik kullanımını azaltmayı tahhhüt etti. Bu azaltım 1 yılda 42 ton daha az plastik atık oluşması anlamına geliyor.

  • 30 ünlü ve tanınmış kişi ile 7 medya mensubu Blue Panda'yı ziyaret etti ve bireyleri tek kullanımlık plastiklerden vazgeçmeye davet etti.

İzmir'de;

  • İzmir Büyükşehir Beledyesi 'Plastiksiz Atıksız Şehirler Ağı'na katıldı ve 2030'a kadar doğaya karışan plastik atıkları sıfırlamayı tahhüt etti.

blue panda, influencer, fenomen
© Pelin Özkan / WWF-Türkiye

Blue Panda 13 Eylül’de İstanbul'da başladığı Türkiye yolculuğuna 4 Ekim'de İzmir'de ve 11 Ekim'de Kaş'ta devam etti. Blue Panda'da 2020 yılında da istikamet #PlastiksizDenizler! Yelkenlinin rotasında WWF ekiplerinin düzenlediği pek çok etkinlik ve bolca etkileşim var.

Blue Panda mürettebatı ile tanışmak ve denizleri korumaya yardım etmek ister misiniz? Haydi takip edin!
 

blue panda, izmir

Akdeniz’in sualtı zenginliğinin korunması için yeni bir yolculuk başlıyor.

© WWF-Türkiye