NE ARAMAK İSTERSİNİZ.

Suyun Yolculuğu
Suyun Yolculuğu'na Katılın
© WWF-Türkiye

Suyun Yolculuğu

Su, doğanın en büyük hediyesi. Su olmazsa hayat olmaz, nehirlerimiz, su kaynaklarımız olmazsa hiçbir şey can bulamaz. Ege’nin can suyu Büyük Menderes Nehri’nin bir hikayesi var, dinlemek ister misiniz?


 

Suyun Yolculuğu harita
Bu Yolculuğa Katılın
© WWF-Türkiye
Büyük Menderes Nehri'nin Yolculuğu

Büyük Menderes, Anadolu’nun en büyük nehirlerinden biri. Çağlar boyu, coğrafyamızdaki tüm nehirler gibi, kaynağından çıkıp denize döküldüğü yere kadar, dokunduğu her şeye can suyu olmuş. Yüz yıllardır yolculuğuna devam ediyor ve yolculuğu boyunca;

  •  Denizli’nin Işıklı, Aydın’ın Bafa Gölü’ne; tüm gücüyle oluşturduğu Büyük Menderes Deltası’na hayat veriyor.

  • Dünyanın başka hiçbir yerinde görülmeyen, 30’dan fazla endemik bitki türüne, tepeli pelikana, sadece Büyük Menderes Havzası’nda yaşayabilen bir dişli sazancık türüne ve Tavas kurbağasına yuva oluyor.

  • Kentleri, Dünya Kültür Mirası Pamukkale’yi, Milet Antik Kenti’ni besliyor.

  • Pamuğa, incire can suyu oluyor; sanayiyi ayakta tutuyor. Dahası bize, biz insanlara yaşam kaynağı oluyor.

Büyük Menderes Nehri’nin doğduğu kaynaktan denize döküldüğü yere kadar, dokunduğu ve hayat verdiği her şeyi içine alan yolculuğuna eşlik edin.

Su Koruyucusu
© WWF-Türkiye

Su Koruyucusu Olun

Gezegenimizin erişilebilir tatlı su miktarının, Dünya’nın toplam su varlığının %1'inden bile daha az olduğunu biliyor muydunuz? Bu tatlı su miktarında yalnız biz insanların değil, tüm canlıların ve ekosistemlerin de payı var. Su olmazsa hayat da olamaz.

Şimdi, suyumuzu korumak için seferberlik zamanı!


Artan nüfus ve büyüyen kentler nedeniyle su riskiyle karşı karşıya olan ülkemiz, iklim krizinin de etkisi ile su fakiri olma yolunda ilerliyor. Oysa suyumuz için yapabileceklerimiz pek çok! Evde kullandığımız suyu azaltarak fark yaratabiliriz. Ülkemizde kişi başı günlük su tüketim miktarı 216 lt. Sanal su, yani gıdamız ve kullandığımız eşyaların üretiminde kullanılan su miktarı ile birlikte, kişi başına su tüketimimiz günde ortalama 5.400 litreye çıkıyor.

Ülkemizde bir kişinin yıllık su ayak izi, dünya ortalamasına göre %43 daha fazla. Bu miktar, 1 yıl kullanmaya yetecek hacimde bir su deposu olsaydı, bu deponun ülkemizde 2 haftada tükeneceği anlamına geliyor. Suyumuzu korumak için bireysel olarak alabileceğimiz önlemlerden biri de ihtiyacın üstünde her türlü tüketimden kaçınmak. 

Suyun Yolculuğu'na katılın, Su Koruyucusu Olun!