© Burak Karacık

DKA, Su Altı Mirasımızı Ayakta Tutar

Yüzyıllar boyunca Akdeniz, uygarlıkların ve çok zengin bir deniz yaşamının beşiği olarak bilinmiştir.
Avrupa, Afrika ve Orta Doğu’yu bağlayan bu küçük deniz, dünya okyanusunun yalnızca yüzde 1’i olmasına rağmen yüz binlerce farklı türe ev sahipliği yapar. Afrika ve Avrupa’dan gelen milyonlarca göçmen kuş da Akdeniz’i bir uğrak noktası ve üreme alanı olarak kullanır.

Burada yaşayan birçok sürüngen, memeli, yengeç ve balık endemik türdür – yani yeryüzünde başka hiçbir yerde mevcut değildir. İşte bu nedenle gezegenimizin en büyük biyoçeşitlilik sıcak noktalarından biri olarak kabul edilir.

Akdeniz Tehdit Altında…

Aşırı avlanma, kıyı gelişimi, sürdürülemeyen turizm, deniz ticareti, kirlilik ve diğer insan faaliyetleri Akdeniz’i tehdit ediyor.

Fok, yunus, deniz kaplumbağası ve balina gibi Akdeniz’de yaşayan birçok tür, dünyanın nesli en çok tehlike altında olan türlerinden. Akdeniz foku ve ispermeçet balinası gibi bazıları da yok olmanın eşiğinde. Posidonia ormanlarının kapladığı alan ise – deniz ekosisteminde önemli rol oynayan Akdeniz’e özgü bir deniz yosunu – gittikçe küçülmektedir.

İstilacı Türler: İnsan etkisi ve iklim değişikliği, Kızıldeniz’den Süveyş Kanalını kullanarak Akdeniz’e geçen tavşan balığı gibi yabancı türlerin işgalini kolaylaştırıyor. Böylece bir zamanlar sağlıklı olan Akdeniz ekosistemi çorak bir araziye dönüşüyor.

Deniz Koruma Alanları diğer Akdeniz türlerini de kurtarmaya yardımcı oluyor;
• Korsika’nın Scandola Doğa Koruma Alanı’nda 1980’lerde sadece 8 çifti kalmış olan Balık Kartalı’ nın bugün 32 çifti görülüyor.

• Yunanistan’ın Zakynthos Deniz Milli Parkı Akdeniz’deki insan etkisinden dolayı tehdit altında olan deniz kaplumbağalarının yuvalama alanlarını korumaya yönelik tek Deniz Koruma Alanı olmayı sürdürüyor.

• Port-Cros Milli Parkı gibi Fransız deniz rezervleri ve kısmen koruyucu mevzuat sayesinde Fransa kıyılarında yaşayan orfoz nüfusunun kendini toparlamaya başladığı gözlemleniyor.

Denİz Koruma Alanları...

• Tehdit altındaki türleri korur ve sayılarının artmasına yardımcı olur.
• Zarar görmüş ekosistemlerin iyileşmesine yardımcı olur. Biyolojik çeşitliği korur.
• Deniz ekosistemlerindeki hasarı tespit etmeleri için bilim adamlarına bir referans noktası sağlar.
 
© Brian J. Skerry / National Geographic Stock / WWF
Şişeburunlu Yunus (Tursiops truncatus)
© Brian J. Skerry / National Geographic Stock / WWF

Akdeniz Fokunun Dönüşü...

Bir zamanlar Akdeniz’de yaygın olan Akdeniz Foku’nun şu an soyu tükenmekte. Sayıları 500’den az olan bu foklar, dünyanın en çok tehdit altındaki türlerinden biri.

Ancak Akdeniz Fokları Yunanistan’ın Kuzey Sporades adalarındaki Alonissos Ulusal Deniz Parkı’nda kendilerine bir sığınak buldular! Son on yıl içinde, araştırmacılar tarafından gelecek için umut veren çok sayıda doğum kaydedildi.

WWF-Yunanistan 1990’lardan beri Akdeniz Foku’nun korunması üzerine çalışıyor.

 
© Jacques Trotignon / WWF
Akdeniz foku
© Jacques Trotignon / WWF

Bunları biliyor muydunuz?

• Orfozlar cinsiyet değiştiren balıklardır. Dişi olarak yaşamlarına başlayan orfoz bireylerinin bazıları 9-12 yaşına geldiklerinde erkeğe dönüşürler ve hayatları boyunca da öyle kalırlar.

• Akdeniz, yunus ve balina gibi 18 değişik tür deniz memelisine ev sahipliği yapar. Yerel sakinlilerinin arasında Afalina Yunusu, İspermeçet Balinası – 45 dakika su altında kalabilen bir şampiyon – ve dünyanın ikinci en büyük memelisi olan Fin Balinası da bulunur.

• Yüzyıllar boyunca toplanan ve ticareti yapılan kırmızı mercan, aşırı tüketimden ötürü bugün sıkı kontrol altında.

• Bir çeşit deniz yosunu olan Posidonia Oceanica Akdeniz’den başka hiçbir yerde bulunmaz. Birçok bitki ve hayvan türüne oksijen ve barınak sağladığı gibi otçul canlıların da besin kaynağıdır. Kıyı korumada büyük önem taşıyan bu çayırlar zarar gördüklerinde iyileşmeleri uzun yıllar alır.

• Erkek denizatları, dişilerin yumurtladığı yüzlerce yumurtayı, bebekler tam olarak gelişene kadar yanlarında taşırlar. 
 
© Michel Gunther / WWF
Deniz çayırı (Posidonia oceanica)
© Michel Gunther / WWF

Kaş-Kekova Deniz Koruma Alanı