Eğirdir GölüEğirdir Gölü, Türkiye’nin ikinci en büyük tatlı su gölü. Doğal içme suyu havzası olmasının yanı sıra biyolojik çeşitlilik değerleri bakımından uluslararası öneme sahip bir sulak alan.

Avrupa’da 514, Türkiye’de ise 454 farklı kuş türü bulunurken, Türkiye’de bulunan kuş türlerinin 225’i Eğirdir Gölü ve çevresinde barınıyor.

Eğirdir Gölü ev sahipliği yaptığı türlerin yanında balıkçılık, tarım (özellikle elma üretimi), içme suyu temini gibi kullanım değerleri ile çevresine hayat veriyor. Göldeki balık çeşitlerinden kerevit ve sudak türlerinin neredeyse tamamı yurtdışına ihraç ediliyor. Bununla birlikte bölgedeki elma üretimi Türkiye’nin toplam üretiminin yaklaşık yüzde 20’sini oluşturuyor.

Neden Buradayız?

Eğirdir Gölü’nün doğal kaynakları ve biyolojik çeşitlilik değerleri kirlilik tehdidiyle karşı karşıya. Özellikle tarımsal kirlilik, Türkiye’nin pek çok sulak alanı ve içme suyu kaynağında olduğu gibi Eğirdir Gölü’nün de geleceğini etkileyecek. Göl çevresindeki tarımsal faaliyetlerde aşırı ilaç ve gübre kullanımı sonucunda yılda yaklaşık 1800 ton kimyasal toprağa ve suya karışıyor. İlaçların ambalajları ise düzgün bertaraf edilmediği için yılda yaklaşık 70 ton katı atık ortaya çıkıyor.

Ne Yapıyoruz?

Eğirdir Gölü’ndeki kirlilik baskının azaltılması için 2009 yılından beri Siemens Ev Aletleri ile Yedi Renkli Göle Yedi Renkli Hayat Projesi’ni yürütüyoruz. Projenin ilk aşamasında; kirlilikle mücadele, sürdürülebilir balıkçılık, doğayla dost turizm ve doğal kaynak kullanımı konusunda eğitimler ve pilot uygulamalar gerçekleştirildi. İkinci aşamasında göldeki tarımsal kirlilik konusuna odaklanan proje kapsamında, sürdürülebilir tarım uygulamalarının yaygınlaştırılması için pilot köyde 5 çiftçi ile 50 dekarda iyi tarım faaliyetleri uygulandı. Bir sonraki yıl bu sayı çiftçilerin kendi çabalarıyla 50 çiftçiye ve 750 dekara yükseldi. Projenin üçüncü aşamasında ise Eğirdir Gölü çapında seferberlik başlatılarak tüm göl çevresinde sürdürülebilir tarıma geçiş yapılması için Eğirdir Gölü için El Ele kampanyası başlatıldı. Kampanya kapsamında iletişim ve yaygınlaştırma faaliyetleri devam ederken, bir yandan da gölün tamamına etki edebilecek nitelikteki 3 pilot köyde sürdürülebilir tarım uygulamaları gerçekleştiriliyor.  
 
 
© Mustafa Özgür Berke WWF-Türkiye
Eğiridir Gölü'nün kuş bakışı görüntüsü
© Mustafa Özgür Berke WWF-Türkiye
Künye: Eğirdir Gölü
Göl alanı: 479 km2
Su hacmi: 4 milyar m3
Başlıca geçim kaynakları: tarım, balıkçılık, turizm
 rel=
Eğirdir Gölü'nde yapılan çalışmaların sonuçları
© WWF-Türkiye
 
© WWF-Türkiye
© WWF-Türkiye
  •  
© .