Küre Dağları Artık PAN ParkGüncelleme Tarihi 19 June 2012   |  
Küre Dağları PanPARKS denetimi
© Sedat Kalem
WWF-Türkiye, Orman ve Su İşleri Bakanlığı ve Birleşmiş Millet Kalkınma Programı (UNDP) işbirliğiyle yürütülmekte olan “Orman Koruma Alanlarının Güçlendirilmesi Projesi” kapsamında Küre Dağları Milli Parkı’nda PAN Parks hedefine yönelik olarak gerçekleştirilen çalışmalar 17-21 Nisan 2012 tarihleri arasında bağımsız denetmenlerce incelendi. Yapılan değerlendirme sonucu Küre Dağları Milli Parkı, Avrupa’nın Korunan Alanlar Ağı’na (PAN Parks Network) Türkiye’den kabul edilen ilk milli parkı olurken, Avrupa’nın 13. PAN Parks sertifikalı alanı oldu.

Sahip olduğu geniş yabanıl alanlarla PAN Parks’ın en temel ölçütlerinden birini daha baştan yerine getiren Küre Dağları Milli Parkı’nda, Bakanlık, UNDP, WWF-Türkiye ve yöre halkı işbirliği içinde son yıllarda PAN Parks hedefi doğrultusunda önemli adımlar atıldı. Milli parkın yönetim planı tamamlandı. Sürdürülebilir Turizm Stratejisi hazırlandı, ziyaretçi merkezleri kuruldu, seyir noktaları ve yürüyüş patikaları düzenlendi. Yöre halkı için alternatif gelir kaynağı yaratacak örnek uygulamalar gerçekleştirildi. Yerel turizm işletmeleri ve STK’ların katılımıyla PAN Parks Grubu oluşturuldu.

WWF-Türkiye Genel Müdürü Tolga Baştak “PAN Parks, korunan alanların Avrupa çapındaki kalite belgesidir. 2000 yılında Vakfımızın girişimiyle Dünya'ya armağan edilen Küre Dağları Milli Parkı’nın PAN Parks sertifikasını alarak Avrupa’nın seçkin korunan alanları arasına girmesi ülkemizde doğa koruma adına önemli bir aşamadır. Bu başarıyı, milli park idaresinin işbirliği ile birlikte yöre halkının desteği ve katılımına borçluyuz.” dedi.
WWF-Türkiye Doğa Koruma Direktörü Dr. Sedat Kalem “Biyolojik çeşitliliğin korunmasında olduğu gibi iklim değişikliğinin etkilerine karşı da yabanıllığını muhafaza eden alanların büyük önem taşıyor. Korunan alanların sayıca ve alanca artırılması kadar mevcut alanlarda etkin yönetiminin sağlanmasına her zamankinden daha çok ihtiyacımız var. Korunan alanlarımızı sürdürülebilir turizm ile buluşturan PAN Parks Ağı’na katılan Küre Dağları Milli Parkı’nın bilinirliği bu şekilde Avrupa’ya ulaşacak” dedi.

Küre Dağları Milli Parkı’nda Bakanlık işbirliğiyle yürütülen çalışmalar T.C. Kalkınma Bakanlığı tarafından “En İyi Uygulama Ödülü”nü aldı. Proje, Rio+20 Konferansı’nda Türkiye’yi temsil edecek.

Editöre Notlar:

PAN Parks hakkında
  • Korunan Alanlar Ağı’nın (Protected Areas Network) kısaltmasından alır. PAN Parks, WWF ve doğa turizmi konusunda faaliyet gösteren Molecaten Grup tarafından kurulmuş ve halen bağımsız çalışan bir organizasyondur. PAN Parks Ağı, Avrupa çapında, iyi muhafaza edilmiş doğal değerler ve kaliteli ziyaretçi hizmetleri gibi çeşitli ölçütlere göre yapılan bağımsız denetim süreci sonucunda belge almaya hak kazanan korunan alanları içerir.
  • PAN Parks, Avrupa’nın en bakir kalmış yabanıl alanlarını korumak için çalışır.
  • Avrupa’da yabanıl alanların korunmasına odaklı tek kuruluş olan PAN Parks, yabanıllığın korunması ile sürdürülebilir turizmi birbirine entegre eden bir yaklaşım uygular.
  • PAN Parks, Avrupa genelinde, bitki ve hayvanların güven içerisinde varlığını sürdürebildiği doğal ekosistemlerin ve insanların ona hak ettiği değeri vererek zevkini yaşayabildiği yabanıl alanların dahil olduğu bir şebeke kurar.
  • Yabanıllığın korunması ile sürdürülebilir kırsal kalkınma arasında dengeli bir ilişkiyi sergileyen bu alanlar, olağanüstü doğal varlıkları ve kaliteli turizm imkanlarıyla ziyaretçilerine gerçek bir doğa deneyimi sunar.
Daha fazla bilgi için: www.panparks.org
Küre Dağları PanPARKS denetimi
© Sedat Kalem Enlarge

Yorum

blog comments powered by Disqus