Küre Dağları'nın Şapkalı Gizemi rel=
© WWF-Türkiye
S.S. Küre Dağları Ekoturizm Geliştirme Kooperatifi (KEKOOP) tarafından yürütülen Küre Dağları'nın Şapkalı Gizemi : Mantarlar Projesi
Küre Dağları habitat özellikleri sebebiyle çeşitli doğal makro mantar türlerine ev sahipliği yapıyor. Mantar türleri yerel halka ekonomik katkı sağlamakla beraber biyolojik çeşitliliğin de vazgeçilmez unsurlarıdır. Küre Dağları’ndaki makro mantar türleri ve dağılımları üzerine, yöre halkının topladığı beş tür (Kanlıca Mantarı, Ayı Mantarı, Kuzu Göbeği Mantarı, Yumurta Mantarı, Kayın/İstiridye Mantarı) dışında herhangi bir veri bulunmuyor. Aynı zamanda, mantarlar yöre halkı tarafından yanlış yöntemlerle toplanıyor ve bu durum mantar popülasyonlarının geleceğini tehdit ediyor.

Proje kapsamında, Küre Dağları Milli Parkı ve tampon alanda doğal makro mantarların korunması, tanınması ve sürdürülebilir bir gelir kaynağı olarak değerlendirilmesi için diğer korunan alanlarda tekrar edilebilir bir örnek uygulamanın gerçekleştirilmesi hedefleniyor. 

Projenin ilk döneminde, yereldeki koruma bilincinin artırılması amacıyla, alanda yetişen doğal makro mantar türleri uygulamalı arazi gezileriyle, mantar uzmanları tarafından yerel halkın da katılımıyla tespit edildi. Daha sonra, konuyla ilgili yazarlar ve paydaşlar bir araya getirilerek, pazarlama potansiyelinin güçlendirilmesi için saha tanıtım gezileri düzenlendi. Tanıtıcı Saha Gezileri kapsamında, mantarlar doğal ortamlarında fotoğraflanarak, bölgenin yemek kültüründe yer edinmiş veya iç ve dış pazarda talep gören/görebilecek mantar türleri, Slowfood Türkiye ağının üyesi şefler, yemek yazarları, medya temsilcileri ve işletme sahiplerinden oluşan 20 kişilik bir gruba tanıtıldı. Projenin son döneminde, arazi çalışmaları tamamlanacak ve projeyi tanıtıcı, mantar türleri hakkında bilgilendirici poster ve e-bültenler hazırlanacak ve web sitesi rutin olarak güncellenecek.

Bu mücadelede sizleri de WWF-Türkiye tarafından yürütülen“Türkiye’nin Canı Kampanyası”na katılmaya davet ediyoruz. Destek olmak için 8486’ya mesaj atarak 5 TL ile katkıda bulunabilirsiniz. 

WWF-Türkiye