Samandağ Deniz Kaplumbağaları rel=
© WWF-Türkiye
Samandağ Çevre Koruma ve Turizm Derneği tarafından yürütülen Samandağ Kumsalı'nda Yeşil Deniz Kaplumbağalarını Koruma Projesi
Samandağ kumsalları Dünya Doğayı Koruma Birliği (IUCN) kriterlerine göre nesli kritik olarak tehlike altında olan yeşil deniz kaplumbağasına (Chelonia mydas) ev sahipliği yapmaktadır. Samandağ kumsallarında deniz kaplumbağalarının yaşamlarının karaya bağımlı kısmında sorunlar ve tehditler bulunmaktadır ve proje, en iyi korumanın halkın kendisinin yaptığı koruma fikri benimsenerek tasarlanmıştır. Yuvaların güvenli alanlara taşınması, kuma altı/üstü kafesler konulması, kumsaldaki atık kirliliğinin önlenmesi gibi koruma faaliyetlerinin yanı sıra yönlendirme tabelaları, uyarı levhaları, broşür, poster gibi araçlarla ilköğretim öğrencileri balıkçılar, yazlık konut ve turistik işletme sahiplerine de bilgilendirme faaliyetleri yapılmaktadır.
 

Bu mücadelede sizleri de WWF-Türkiye tarafından yürütülen“Türkiye’nin Canı Kampanyası”na katılmaya davet ediyoruz. Destek olmak için 8486’ya mesaj atarak 5 TL ile katkıda bulunabilirsiniz. 

WWF-Türkiye