Yer Yediuyuru Yok Olmasın rel=
© Halim Diker / WWF-Türkiye
Yaban Hayatı Araştırma Derneği tarafından yürütülen Yer Yediuyuru Yok Olmasın Projesi
Yer yediuyurunun (Myomimus roachi), yaşadığı son alanlar olan Trakya’daki habitatları, yoğun tarım ve ormancılık faaliyetleri nedeniyle tehlike altında. Proje kapsamında, yer yediuyurunun yaşam alanları, güncel dağılımı ve türe yönelik tehditler tespit edildi. Ayrıca bahar ve yaz ayları süresince gerçekleştirilen arazi çalışmalarıyla, bulunduğuna dair kayıt olmayan ama yaşadığı habitatlara benzerlik gösteren Edirne ve Tekirdağ’da da bireyler bulundu. Çalışılan arazilerde canlı yakalama tuzakları ve fotokapanlar kullanılarak türün doğal ortamlarında fotoğrafları çekildi ve davranışlarına yönelik bilgiler edinildi. Arazi çalışmaları sonucu, eskiden yaşadığı bilinen 2 alanda ve daha önceden tespit edilmemiş 5 yeni alanda olmak üzere toplam 7 alanda 10 birey gözlemlendi.

Türün varlığının tespit edildiği yeni alanlar, türün dünyadaki tek yaşam alanları olan Edirne çevresindeki son kalan meşe ormanlarıdır. Arazi çalışmaları kapsamında, nadir görülen yer yediuyuru, dünyada ilk defa fotokapanla doğal ortamında fotoğraflandı. Proje kapsamında edinilen bilgi ve belgeler çeşitli doğa odaklı dergilerde yayınlanarak, çalışmalar ve proje çıktıları kamuoyuyla paylaşıldı. Proje, yerel halka yönelik bilgilendirme faaliyetleri, bilgiyi yaymaya yönelik poster, broşür, web sitesi hazırlanması gibi faaliyetlerle devam edecek.
 

Bu mücadelede sizleri de WWF-Türkiye tarafından yürütülen“Türkiye’nin Canı Kampanyası”na katılmaya davet ediyoruz. Destek olmak için 8486’ya mesaj atarak 5 TL ile katkıda bulunabilirsiniz. 

WWF-Türkiye