TürlerBilim dünyası bugüne kadar yaklaşık 2 milyon türü tanımladı ama bu rakamın 5 ila 10 milyona çıkabileceği tahmin ediliyor. Yaşamımızda hayati bir rol oynayan bu büyüleyici biyolojik çeşitlilik, gezegendeki yaşamı zenginleştiriyor.

Türkiye, biyolojik çeşitlilik açısından zengin bir ülke. Öyle ki, Avrupa Kıtası’ndaki bitki türlerinin toplamı 12.000 iken, Türkiye yaklaşık 10.000 bitki türüne ev sahipliği yapıyor. Bu bitkilerin üçte biri ise endemik, yani sadece Türkiye’de doğal olarak yetişiyor.

Dünyada bilinen türlerin 16.928’i yok olmak üzere, tehlike altında ya da hassas türler arasında. Dünya Doğayı Koruma Birliği (IUCN) Kırmızı Liste’ye göre Türkiye’de, küresel ölçekte tehlike altında olan 364 tür ve alttür yer alıyor.

WWF-Türkiye, ekosistemlerin sağlığı açısından gösterge türler arasında yer alan deniz kaplumbağası, orfoz, yunus ve saz kedisi hakkında araştırma, izleme ve koruma çalışmalarını yürütüyor. Siz de bu türleri daha yakından tanıyın, gelecekte de var olmaları neler yapabileceğinizi öğrenin.