Ofisiniz İçin Yeşil ÖnerilerTercihinizi doğayı korumaktan yana yapın!

Ofisinizde kullanacağınız basit yöntemlerle ofis kaynaklarını daha akılcı kullanmak ve enerji tasarrufu yapan “yeşil ofis” olmak sizin elinizde. Yeşil Ofis Programı, ofisin kaynaklarının etkin ve etkili bir biçimde kullanımını sağlarken, doğal kaynakları da korur. İşte ofisinizde kolayca uygulayabileceğiniz birkaç öneri:


- Ofisinizin mümkün olduğunca gün ışığıyla aydınlatılmasını sağlayın. Doğal ışıktan yararlanarak, aydınlatma için kullandığınız enerji ihtiyacınızı azaltabilirsiniz.
- Ofiste harekete duyarlı ışıklandırma sistemini tercih edin. Böylece ofisin enerji tüketimini ortalama %30 oranında azaltabilirsiniz.
- Kâğıtları mümkün olduğunca çift taraflı kullanın. Ofisin kâğıt maliyetini yarı yarıya düşürün.
- Geri dönüşümlü veya FSC* sertifikalı kâğıt kullanın.     
- Geri dönüşümlü kağıtlara baskı yapabilen yazıcıları tercih edin.
- Gün içinde pencere açıkken klima çalıştırmayın. Açık pencere varken çalışan bir klimanın serinletici etkisi yoktur.
- Çoğunlukla ofis dışında olacağınız bir iş gününde, ofisten çıkmadan önce bilgisayarınızı kapatın.  
- Ofisinizdeki kâğıt, plastik, cam ve tehlikeli madde atıklarını ayırmak için ayrı kutular kullanın. Böylece, geri dönüşüm sürecine katkıda bulunmuş olursunuz.
 

*FSC (Forest Stewarship Council - Orman Yönetim Konseyi) dünya ormanlarının çevre ve sosyo ekonomik koşullara uygun; topluma yarar sağlayıcı bir şekilde sürdürülebilir yönetimini sağlayan, WWF öncülüğünde 1993 yılında kurulan ve kâr amacı gütmeyen bir kuruluştur.  


Ofis olarak siz de doğanın korunmasına katkıda bulunun! Yeşil Ofis Programı hakkında bilgi almak ve başvurmak için yesilofis@wwf.org.tr adresinden bize ulaşın.

 
© Istockphoto.com / WWF-Canada
© Istockphoto.com / WWF-Canada

YEŞİL OFİS OLMAK İÇİN:

green office, yeşil ofis,wwf, münever, arzu, munevver 
© Berivan Dural

Yeşil Ofis Programı hakkında bilgi almak ve başvurmak için yesilofis@wwf.org.tr adresinden bize ulaşın.