Sistem Nasıl İşliyor?Öncelikle Yeşil Ofis olmak isteyen kurumla, WWF-Türkiye arasında bir sözleşme imzalanır. Sonrasında WWF-Türkiye tarafından kuruma gönderilen Yeşil Ofis Değerlendirme Formu doldurulur ve ofisin mevcut durumu, ofiste iyileştirme yapılacak en az üç alan ve ne kadar iyileştirme yapılmak istendiği belirlenir. Hangi alanlarda iyileştirme yapılacağı konusunda WWF-Türkiye de gerekli durumlarda destek olur. Bu alanlarda rakamsal iyileştirme hedefleri konur. Kurumun Yeşil Ofis Diplomasını alabilmesi için bu taahhütleri bir yıl içinde yerine getirmesi gerekir. Maksimum bir yılın sonunda belirlenen hedeflere ulaşılamadığı durumda karşılıklı görüşülerek yeni bir süre tanımlanır.

Hedeflere ulaşılıp ulaşılmadığına bir önceki yılın harcama kalemleri baz alınarak karar verilir. Örneğin elektrik konusunda iyileştirme yapmaya karar verildiyse bir önceki senenin elektrik faturasıyla güncel fatura karşılaştırılır. Kurumun Yeşil Ofis diplomasını kullanmaya devam etmesi, her yıl iyileştirmeye yönelik yeni bir taahhüt vermesiyle ve/veya daha fazla iyileştirme yapmak mümkün olamıyorsa  mevcut durumunu korumasıyla mümkündür. Bu anlamda Yeşil Ofis için süresiz bir program denilebilir.

Programın ofiste çalışan kişi sayısına göre hesaplanan bir katılım bedeli bulunur. Buna ek olarak işbirliğinin devam ettiği her yıl bir aidat ödenir. Bu aidat da yine çalışan sayısına göre belirlenir.
 

Yeşil Ofis​ Kriterleri

1. Doğal Kaynakların Tüketimi
- Isıtma / soğutma
- Elektrik tüketimi
- Ulaşım
- Su Tüketimi
- Kağıt Tüketimi
- Büro Malzemeleri
- Gıda Tüketimi

2. İşlevler
- Satın Alma
- Kafeterya
- Temizlik Hizmetleri
- Atık Yönetimi
- Bina Bakımı

3. Çalışan Bilincinin Artırılması
 

Ofisiniz Yeşil Olsun! Yeşil Ofis Programı hakkında bilgi almak ve başvurmak için yesilofis@wwf.org.tr adresinden bize ulaşın.

 
© Chris Martin Bahr / WWF
Kurumun Green Office diplomasını kullanmaya devam etmesi, her yıl iyileştirmeye yönelik yeni bir taahhüt vermesiyle ve/veya daha fazla iyileştirme yapmak mümkün olamıyorsa mevcut durumunu korumasıyla mümkündür. Bu anlamda Green Office için süresiz bir program denilebilir.
© Chris Martin Bahr / WWF

YEŞİL OFİS OLMAK İÇİN:

green office, yeşil ofis,wwf, münever, arzu, munevver 
© Berivan Dural
Yeşil Ofis Programı hakkında bilgi almak ve başvurmak için yesilofis@wwf.org.tr adresinden bize ulaşın.