Kadıköyde Plastik Poşet Yasağı Başladı

Güncelleme Tarihi March, 02 2010

Doğada yok olmaları uzun yıllar süren, çevre kirliliğinin en büyük kaynaklarından biri olan plastik poşetler, 1 Mart itibariyle Kadıköy'de kullanılmayacak. Kadıköy Belediyesi, çevre dostu poşetleri halka ve esnafa ücretsiz dağıtacak. Başkan Öztürk, tüm Kadıköylüleri plastik torba yerine bez torba ya da file kullanmaya çağırdı. Kampanyanın yüzü top model Tülin Şahin de ''Bez poşet in, plastik poşet out'' dedi.

Doğada yok olmaları uzun yıllar süren, çevre kirliliğinin en büyük kaynaklarından biri olan plastik poşetler, 1 Mart itibariyle Kadıköy'de kullanılmayacak. Kadıköy Belediyesi, çevre dostu poşetleri halka ve esnafa ücretsiz dağıtacak. Başkan Öztürk, tüm Kadıköylüleri plastik torba yerine bez torba ya da file kullanmaya çağırdı. Kampanyanın yüzü top model Tülin Şahin de ''Bez poşet in, plastik poşet out'' dedi.

Doğada yok olmaları uzun yıllar süren, çevre kirliliğinin en büyük kaynaklarından biri olan plastik poşetlerin Kadıköy'de kullanımı yasaklandı. Türkiye'de ilk kez uygulanacak bu yasak için meclis kararı çıkaran Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, herkesi alışverişlerde naylon poşet yerine kâğıt - bez torba file ya da doğada çözünebilen çevre dostu bio-bozunur poşet kullanmaya davet etti.


Plastik poşet kullanımını yasaklayan kampanyanın tanıtım ve basın toplantısı, uygulamanın başladığı 1 Mart Pazartesi günü Kadıköy Belediyesi Şehremaneti Binası'nda yapıldı. Toplantıya, Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, Kadıköy Belediyesi Başkan Yardımcısı Mustafa Demircan, Kadıköy Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Şule Yardım ile kampanyanın vitrin yüzü top model Tülin Şahin katıldı. Başkan Selami Öztürk, çevre sorunlarının tüm dünyada yaşayan insanların ortak sorunu olduğunu belirterek, ''Dünyada hayat başladığında, tüm doğal dengeler de kurulmuştu. Ancak medeniyet ilerlemeye, teknoloji gelişmeye başladıkça dünya da kirlenmeye başladı. Plastik poşetler de dünyayı tehdit eden ciddi sorunlardan biri'' dedi. Kadıköy'de Salı Pazar'nın kurulduğu günlerde pazar kalktıktan sonra ortaya çıkan naylon poşet dolu manzaranın, adeta bir savaş alanı gibi göründüğüne dikkat çeken Öztürk, birçok ülkede plastik poşet yasağının olduğunu ya da buna karşı önlemler alındığını anlattı.


''Amacımız çevre bilincini geliştirmek''
Başkan Öztürk, şöyle devam etti: ''Türkiye'de ise yıllardır böyle bir önlem alınamadı. Biz şimdi Kadıköy gibi eğitim ve kültür düzeyinin yüksek olduğu bir ilçede, bunu başlatıyoruz. Bunun için Kadıköylülerden gelen talepleri de dikkate alarak, meclis kararı çıkarttık. Ancak bu yasağın cezası nedeniyle belediyeye bir gelir sağlamaya çalıştığımız düşünülmesin. Bizim asıl hedefimiz bu bilinci geliştirmek. Bu kampanyaya plastik poşet üreticileri de katılabilir, hatta katılanlar da var. Bu üreticilerimiz de doğa dostu bio-bozunur poşet üretsinler. Teknolojiyi çevre dostu olarak kullanma imkânımız var. Çocuklarımızın geleceğini yok etmemek için, naylon poşetleri bir kenara bırakarak, bez torba, kese kâğıdı ve file kullanalım. Kadıköy bu işi başaracak biliyorum''


''Diğer belediyelere örnek olsun''

''Plastik torbaya hayır, çevre dostu torba kullanıyoruz'' sloganını taşıyan kampanyanın afiş ve bilbordlarında bez torbalı resimleriyle yer alan top model Tülin Şahin de bu kampanyada yer almaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Şahin, ''Bir Kadıköylü olarak, böylesine önemli bir uygulamanın Kadıköy'de başlamasından çok mutluyum. Umarım diğer belediyelere de örnek olur ve tüm Türkiye'ye yayılır. Bez torbalar çok güzel. Size kendi deyimimle, moda deyimiyle söyleyeyim; 'Bez poşet in, plastik poşet out'' diye konuştu. Kadıköy Gönüllüleri, sivil toplum kuruluşları ile bez torba kullanmaya başlayan çeşitli firmaların temsilcilerinin de katıldığı toplantının ardından Başkan Öztürk, Tülin Şahin ile Kadıköy Tarihi Çarşı’da alış-veriş yapan vatandaşlara belediyenin hazırlattığı çevre dostu bez torbalardan dağıttı.


14 bin çevre dostu torba


Kadıköy Belediyesi, ilçede dağıtmak üzere 14 bin adet çevre dostu bez torba ile peynir, balık, turşu gibi ıslak gıda maddelerinin konulup satılacağı bio-bozunur poşetler yaptırdı. Bu poşetler, Kadıköy'ün çeşitli noktalarında hem alışveriş yapan Kadıköylülere hem de esnafa ücretsiz olarak dağıtılarak, plastik poşet yerine bu torbaların kullanımı teşvik edilecek. Belediye, plastik poşet yerine doğa dostu kullanan esnafı da tek tek tespit ederek, kendilerine özel olarak hazırlatılan ''Doğa Dostu Esnaf'' belgesi ile teşekkür edecek.

Terkedilmiş bir tarladaki plastik poşetler
© Michel Gunther / WWF