© Troy Mayne / WWF
İNSAN - KÜLTÜR ve KARİYER

DAHA FAZLA

ETİK İHBAR HATTI


Şeffaf, hesap verebilir, kar amacı gütmeyen bir sivil toplum kuruluşu olarak çalışanlarımıza, bağışçılarımıza ve paydaşlarımıza karşı sorumluluklarımızın bilincindeyiz. WWF’nin uluslararası politika ve prosedürleri ile uyumlu ihbar politikamız, her türlü kötüye kullanımın kayda geçilerek dikkate alınmasına olanak sağlıyor.

İlgili politikalarımıza uygun olmadığını düşündüğünüz olay ve davranışları ihbar@wwf.org.tr adresinden bize bildirebilirsiniz. Bildirimler sonrası konu titizlikle ele alınarak gerekli incelemeler yapılacak; talep etmeniz halinde tarafınıza KVKK yükümlülükleri çerçevesinde bilgi verilecektir. 

DOĞAL HAYATI KORUMA VAKFI (WWF-TÜRKIYE ) ÖNERI VE ŞIKAYET İHBAR PROSEDÜRÜ


İlişki içinde olduğumuz tüm paydaşlarımızın ve çalışanlarımızın bizimle veya işbirliği içinde olduğumuz kişi ve kurumlarla  ilgili öneri ve şikayetlerini doğrudan iletme imkanı olduğunu biliyor muydunuz?

Eğer herhangi bir personelimiz, partnerlerimiz, çalışanımız veya faaliyetimizle ilgili bir öneriniz varsa ya da yasa dışı ve etik olmayan bir durumla karşılaştığınızı düşünüyorsanız aşağıda açıklanan yöntemle bize ihbar ya da şikayette bulunabilirsiniz.
Özellikle yasa dışı ve/ veya etik olmadığını düşündüğünüz uygulamalarla ilgili olarak olası zararların önüne geçebilmemiz amacıyla lütfen bizlerle derhal iletişime geçmekten asla çekinmeyin.

İhbar edeceğiniz öneri ve şikayetlerinizin hiç bir zaman için aleyhinize kullanılmayacağından ve herhangi bir hak kaybına uğramanıza neden olmayacağından emin olabilirsiniz.

Başvurularınız hukuk ve insan kaynakları ekiplerimizce gizlilik içinde değerlendirilecek olup, konuyla ilgili olarak mümkün olan en kısa süre içerisinde sizlere geri dönüş sağlanacaktır.

Eğer şikayetinize ilişkin olarak iki hafta içerisinde bizlerden geri dönüş alamazsanız bizlere (0212) 528 20 30 telefon numaramızdan ulaşmayı deneyebilirsiniz.
Öneri ve şikayetinizle ilgili olarak bizlerden hiç yanıt alamaz veya red cevabı alırsanız konuyla ilgili olarak  https://report.whistleb.com/en/wwf adresinden WWF International’a doğrudan ulaşım sağlayabilirsiniz.

Yazılı ve imzalı olarak iletilmemiş olan şikayetleriniz ne yazık ki dikkate alınamamaktadır, zira mevzuat gereği yapılan başvuruları dosyalayıp saklamamız, konuyla ilgili olarak 24 saat içinde WWF International’a rapor sunmamız ve ihbarın niteliğine göre ilgili adli veya idari makamlara başvuruda bulunmamız gerekmektedir.
Öneri ve şikayetlerinizi web sitemizde yer alan “örnek ihbar formunu " doldurup ıslak imzalı olarak ihbar(at)wwf.org.tr adresine mail atabilirsiniz.

Mailinizde ihbar konunuzla ilgili olarak kimlik bilgilerinizin gizlenmesini talep ederseniz, bilgileriniz hiçbir şekilde ihbarda bulunduğunuz kişi veya kurumlarla paylaşılmayacaktır.
İhbarlarınız titizlikle incelenecek, uygun görülmesi halinde gerekli fesih, disiplin ve/ veya uzlaşma süreçlerimiz başlatılacaktır.

Süreçlerin hızlandırılabilmesi amacıyla öneri veya şikayetinizle ilgili olarak eğer mevcut ise destekleyici dokümanlarınızı da ihbar mailinizle birlikte iletmenizi rica ederiz.
Şikayet konusu olabilecek yasa dışı ve etik olmayan davranış örnekleri özellikle aşağıdaki gibi olup ekli “sesini yükselt politika metnimizde” konuyla ilgili olarak daha fazla bilgi alabilirsiniz.
 

  • Hırsızlık, dolandırıcılık, rüşvet veya yolsuzluk ya da gücün kötüye kullanılması;
  • Personelin ve WWF faaliyetlerinden etkilenenlerin sağlığına, emniyetine, güvenliğine ve bakım görevine yönelik tehditler;
  • Ciddi suiistimaller: örneğin ayrımcılık, taciz, cinsel taciz, sözlü veya fiziksel saldırı;
  • Yasadışı çalıştırma, kara para aklama, vergi kaçakçılığı, sözleşmeli ortaklar veya üçüncü taraflarca yapılanlar da dahil olmak üzere insan kaçakçılığı gibi suç faaliyetleri;
  • Çocuklara veya diğer savunmasız gruplara zarar verilmesi yahut böyle bir zarar tehdidi bulunması
  • Kişisel veriler de dahil olmak üzere gizli bilgilerin yetkisiz ifşası