© William Rossier
DENİZLER

HEDEFİMİZ YAŞAMI DESTEKLEYEN DENİZ EKOSİSTEMLERİ


İklimimizi dengede tutmak, artan nüfusu beslemek, ekonomik kalkınmayı desteklemek ve yaşam alanlarını ve değerli yaban hayatını korumak istiyorsak sağlıklı okyanuslar ve denizler  çok önemlidir. Küresel ölçekte ilgili kurum ve kuruluşlarla, deniz kaynaklarının sürdürülebilir bir şekilde yönetilmesini sağlamak için çalışıyoruz: böylece denizlerimizi gelecek nesiller için korunuyor ve verimli oluyor.

Üç milyardan fazla insanın gıda ihtiyacını ve geçimini sağlayan denizler, soluduğumuz oksijenin de neredeyse yarısını üretiyor. Denizlerimiz bizim yaşam kaynağımız.

Okyanus ve denizlerin sadece yüzde 4’ü koruma altında. Son 50 yılda Akdeniz’deki balık popülasyonunun yüzde 34’ü kaybedildi. 

© WWF

DENİZLERİMİZ NEDEN ÖNEMLİ?


Denizler,planktondan gelmiş geçmiş en büyük memeli olan mavi balinaya kadar son derece zengin bir yaban hayatına ev sahipliği yapıyor.

Denizler, sürdürülebilir kalkınmaya, ‘sürdürülebilir okyanus’ temelli ekonomilere, yoksulluğun ortadan kaldırılmasına, gıda güvenliğine, beslenmeye, geçim kaynaklarına, deniz ticaretine ve taşımacılığına katkıda bulunuyor.

Denizlerimiz bugün ciddi bir tehditle karşı karşıya. Denizleri ve kıyı alanlarını kullanma şeklimiz yalnızca tür çeşitliliğini değil, bu doğal kaynakların milyonlarca insanın temel ihtiyaçlarını karşılama yeteneğini de yok ediyor. Aşırı avlanma, kirlilik ve iklim değişikliği bu süreci olumsuz etkiliyor.

 

© WWF

WWF-TÜRKİYE OLARAK NE YAPIYORUZ?


Zengin biyolojik çeşitliliği, sürdürülebilir geçim kaynaklarını ve gelişen bir ekonomiyi destekleyen sağlıklı denizler için ilgili birçok paydaşla birlikte çalışıyoruz.

2030’a kadar tüm dünyada kıyı ve deniz ekosistemlerinin en az yüzde 30’unun korunması, etkin yönetimi ve sürdürülebilir balıkçılık uygulamalarının artırılmasına katkı sağlamak üzere ölçülebilir çalışmaları hayata geçiriyoruz. 
 

PLASTİK

Plastiksiz atıksız bir gelecek birlikte mümkün

DENİZ KORUMA ALANLARI

2030’a kadar korunan alanların %30’a çıkarılması için çalışıyoruz

SÜRDÜRÜLEBİLİR BALIKÇILIK

Akdeniz’de aşırı avlanma, kayıt dışı ve yasa dışı balıkçılığın önlenmesi için küçük ölçekli balıkçılığı destekliyoruz

DENİZ ÇAYIRLARI

Sualtı ormanlarımız: mavi karbon yutağımız deniz çayırları

© Yaşayan Gezegen Raporu 2022
© DENİZ KAPLUMBAĞASI
DEĞİŞİMİN PARÇASI OL

Hayatınızda ufak değişiklikler yaparak büyük değişimlere katkıda bulabilirsiniz. Tehlike altındaki bir türü evlat edinin veya düzenli destekçi olun, WWF-Türkiye ailesine siz de katılın! Doğamız için yaptığımız her proje sizinle #BirlikteMümkün

Destek Ol