Depozito sistemine hemen geçmek için 4 neden

Güncelleme Tarihi January, 27 2022

Türkiye’de yakın zamana kadar düzenli kullanılan depozito sistemiyle hem atıkların azaldığını, hem de tüketicinin ambalaj iadesiyle ürüne ödediği paranın bir kısmını geri alabildiğini biliyor muydunuz?

1 Ocak 2022 itibariyla devreye girmesi beklenen depozito iade sisteminin ertelenmesi tekrar gündemde. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının depozito iade sistemini 3. kez, bu sefer 2023 başına ertelemeye hazırlandığına dair haberler son dönemde kamuoyuna yansıdı. İlk olarak 2021 yılının başında başlayacağı duyurulan depozito sistemi önce 2022 başına, sonra da 2022 yılının ortasına ertelenmişti.

WWF-Türkiye olarak cam, metal ve plastik içecek ambalajlarını kapsayacak depozito sisteminin bir an önce devreye alınmasını istiyoruz. Son olarak yayımladığımız Türkiye’de Plastik Atık Sorunu ve Politika Önerileri Raporunda depozito sistemi, çözüm önerileri arasında en etkili olanı.

Depozito sistemi neden acilen devreye girmeli?

•             Depozito sisteminin yaygınlaşmasıyla bugün denizleri ve karaları dolduran atık ambalajların birçoğu, doğaya bırakılmadan toplanacak ve geri dönüştürülerek, yeniden kullanılabilecek.

•             Kentsel ve kıyısal çöplerin azalması deniz canlılarını, balıkları ve kuşları olumlu etkilediği gibi temizleme masraflarının azalmasıyla ekonomik fayda sağlıyor ve turizmin gelişmesine yardımcı oluyor.

•             Kirlilik sorununun azalmasının sağlığımız üzerindeki olumlu etkileri de  unutulmamalı; bunun da önemli bir ekonomik karşılığı var.

•             Depozito iade sisteminin bir başka önemli faydası da sağladığı hammadde ve enerji tasarrufu ile, atıklardan kaynaklanan sera gazı emisyonlarını  ve böylece iklim değişikliğine etkisini azaltması.

FAYDALI BİLGİLER