NE ARAMAK İSTERSİNİZ.

Anadolu'nun Buğday Mirası; Siyez, Gernik, Havrani

Bu kitapçık, insanların buğday çeşitliliğimiz konusunda bilinçlenmesine ve kaybolmaya yüz tutmuş çeşitlere sahip çıkmasına destek olmayı amaçlıyor.

Uzun yıllardır, yerel buğday çeşitleri ve onların yabani akrabaları üzerinde yürütülen araştırmalar ve çalışmalar
Türkiye’nin olağanüstü zengin buğday biyoçeşitliliğini ortaya koydu. Buğday çeşitliliğimiz insanoğlu için yaşamsal,
ekonomik, tarihi, kültürel ve sosyal açıdan çok büyük değer taşıyor. Ancak günümüzde eski yerel çeşitlerimiz, verimde ve birim alandan elde edilen net gelirde kültür çeşitleriyle rekabet edemiyor. Başta doğal yaşam alanlarının tahrip edilmesi olmak üzere, çeşitli tehditler nedeniyle yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalıyorlar.

Bu tehditler arasında yerel çeşitlerin korunmasına yönelik yasal düzenlemelerin olmayışı, devlet desteği kapsamı dışında tutulması, beslenme alışkanlıklarındaki değişimler ve buğday ürünleri üzerinde son zamanlarda medyada yer alan olumsuz haberler sayılabilir. Buğday çeşitliliğimizin korunması, buğdayın yabani akrabaları ve eski yerel çeşitlerin korunmasıyla mümkün. Bu da ancak, bütün ilgi gruplarının katılımı ve işbirliğiyle gerekli koruma önlemlerinin alınmasına bağlı.

WWF Türkiye, ETİ Burçak desteği ve ilgi gruplarının işbirliğiyle “Türkiye’nin Buğday Atlası” ve bu kitapçığını hazırladı. Kitapçık, buğday çeşitlerimizin korunmasına ve insanların buğday çeşitliliğimiz konusunda bilinçlenmesine katkıda bulunmayı amaçlıyor.

TAMAMINI OKU

Anadolu'nun Buğday Mirası

TAMAMINI OKU

Türkiye'nin Buğday Atlası Sunumu - Sema Atay

TAMAMINI OKU

Gündeydoğu Anadolu'da Buğday Genetik Kaynakları ve Havrani sunumu- Prof.Dr. İrfan Özberk

TAMAMINI OKU

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde Yetiştirilen Yerel Buğday Çeşitlerinin Kaliteleri ve Siyez Buğdayı sunumu - Prof. Dr. Ayhan Atlı

TAMAMINI OKU

Yerel Çeşitlerin Sürdürülebilirliğini Nasıl Sağlarız? - Prof.Dr. Alptekin Karagöz

TAMAMINI OKU

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin Buğday Genetik Kaynakları Açısından Potansiyeli sunumu - Yrd. Doç. Dr. Hüsnü Aktaş

TAMAMINI OKU

Anadolu'nun Buğday Çeşiitleri ve Siyez Paneli - Engin Bıyıklı

PAYLAŞ !

Mesajı yaymamıza yardımcı ol.