WWF-Türkiye'den Yaban Hayatı İlk Yardım Hattı

Güncelleme Tarihi April, 12 2019

Yardıma muhtaç yaban hayvanlarıyla karşılaşanlara müdahale konusunda danışmanlık verecek “Türkiye Yaban Hayatı İlkyardım Hattı hizmete açıldı

WWF- Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) yardıma muhtaç yaban hayvanlarıyla karşılaşanlara müdahale konusunda danışmanlık verecek “Türkiye Yaban Hayatı İlkyardım Hattı”nı hizmete açtı.

 
Türkiye, sahip olduğu zengin biyoçeşitlilik nedeniyle birçok farklı yaban hayvanı türüne ev sahipliği yapıyor. Ancak her yıl birçok yaban hayvanı ateşli silahlarla vurulma, zehirlenme, araç çarpması, bina camlarına çarpma ve evcil hayvan saldırıları sonucu yaralanıyor ya da hastalanıyor. Yavrulama dönemlerinde ise birçok yavru yaban hayvanı ebeveynlerini kaybederek öksüz kalıyor.
 
WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı), yardıma muhtaç yaban hayvanlarıyla karşılaşanlara müdahale konusunda danışmanlık verecek “Türkiye Yaban Hayatı İlkyardım Hattı”nı hizmete açtı. Bu hat üzerinden; tür tayini, tür hakkında bilgilendirme, yaban hayvanlarına doğru şekilde yaklaşım, tutma, nakletme, barındırma, besleme, yasal mevzuat, temasa geçilecek kurum ve hayvanın teslim edileceği merkezler konularında bilgi edinilebilecek.
 
“Türkiye Yaban Hayatı İlkyardım Hattı” üzerinden sadece yaban hayvanlarına yönelik hizmet sunulacak.  Kedi, köpek gibi sokak hayvanları ile koyun, at, güvercin gibi evlerde, çiftliklerde bakılan evcil hayvanlara yönelik bilgilendirme ve hayvanların teslim alınması hattın hizmet kapsamına girmiyor.
 
Türkiye Yaban Hayatı İlkyardım Hattı için: (0850) 203 09 93

 

Yavru Karaca, Yaban Hayatı, İlkyardım Hattı
İnsanlar Tarafından Annesinden Koparılmış Yavru Karaca_©Ahmet Kütükçü
© Ahmet Kütükçü
Köpek Saldırısına Uğrayan Kirpi, Yaban Hayatı, İlk Yardım Hattı,
Köpek Saldırısına Uğrayan Kirpi_©Ahmet Kütükçü
© Ahmet Kütükçü
Ateşli Silahla Vurulup Yaralanmış Puhu, Yaban Hayatı, İlk Yardım Hattı
Ateşli Silahla Vurulup Yaralanmış Puhu_©Ahmet Kütükçü
© Ahmet Kütükçü