Çıralı Çocuklarının Gözüyle Deniz Kaplumbağası

Güncelleme Tarihi 04 June 2010

WWF-Türkiye Doğa Koruma Sorumlusu Tuncay Cesur ve vakfın gönüllülerinden Arzu Cesur, deniz kaplumbağalarının en önemli yuvalama alanlarından biri olan Antalya Çıralı’da, farkındalık yaratmak amacıyla Çıralı İlköğretim Okulu Öğrencileri ile bir araya geldi. Hem eğlenceli hem de bilgilendirici çalışma sırasında deniz kaplumbağalarının yaşam alanları, beslenmeleri, türe yönelik tehditler ve yaşamları hakkındaki bir çok bilgi çocuklarla paylaşıldı.

ÇIRALI ÇOCUKLARININ GÖZÜYLE DENİZ KAPLUMBAĞASI

WWF-Türkiye Doğa Koruma Sorumlusu Tuncay Cesur ve vakfın gönüllülerinden Arzu Cesur, deniz kaplumbağalarının en önemli yuvalama alanlarından biri olan Antalya Çıralı’da, farkındalık yaratmak amacıyla Çıralı İlköğretim Okulu Öğrencileri ile bir araya geldi. Hem eğlenceli hem de bilgilendirici çalışma sırasında deniz kaplumbağalarının yaşam alanları, beslenmeleri, türe yönelik tehditler ve yaşamları hakkındaki bir çok bilgi çocuklarla paylaşıldı. 30 ilköğretim öğrencisinin katıldığı etkinlikte çocuklara deniz kaplumbağası hakkında neler bildikleri ve neslin devam etmesi için neler yapılması gerektiğine ilişkin sohbetler yapıldı. Sunum bittikten sonra öğrencilere oyun hamurları, parmak boyalar ve resim kağıtları dağıltı. Öğrenciler hamurlar ve boyalar ile yaşam hikayesini dinlemiş oldukları deniz kaplumbağalarını resmettiler, hamurdan şekillendirdiler.

Etkinlik sonrasında hediye edilen Deniz Kaplumbağası boyama kitabı ile çocukların öğrendiklerini tekrar etmesi ve aynı yaşam alanını paylaştıkları bu canlı türünün korunmasına ilgili duyan çocuklar olarak yetişmesi amaçlanıyor.


WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) , nesli tehlike altında olan deniz kaplumbaları için 1994 yılından beri Çıralı’da koruma çalışmaları yürütüyor. Bu çalışmalar sürecinde Antalya İl Çevre ve Orman Müdürlüğü başta olmak üzere yerel yönetimler ve yöre halkı ile işbirliği yapılıyor.
 

Çıralı çocuklarının gözünden deniz kaplumbağası
© WWF-Türkiye