Dersimiz: Karadeniz

Güncelleme Tarihi November, 01 2010

Karadeniz’in eşsiz güzellikteki deniz yaşamını anlatmak ve doğasını tehdit eden sorunlara karşı çözüm bulmak amacıyla ilköğretim çağındaki çocukları eğitmeyi amaçlayan Karadeniz Eğitim Kutusu öğretmenlere tanıtıldı.

Karadeniz’in eşsiz güzellikteki deniz yaşamını anlatmak ve doğasını tehdit eden sorunlara karşı çözüm bulmak amacıyla ilköğretim çağındaki çocukları eğitmeyi amaçlayan Karadeniz Eğitim Kutusu öğretmenlere tanıtıldı.

T.C. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Karadeniz’in Kirliliğe Karşı Korunması Komisyonu (BSC PS), WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı), Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Coca-Cola Her Damla Değer Katar Projesi desteğiyle hazırlanan “Karadeniz Eğitim Kutusu”, Karadeniz’in doğasını tehdit eden sorunlara karşı öğretmenleri bilinçlendirerek ilköğretim çağındaki öğrencileri eğitmeyi amaçlıyor. Karadeniz Eğitim Kutusu’nun okullarda yaygılaştırılması ve içeriğindeki bilgilerin öğrencilere aktarılması için 25-26 Eylül tarihlerinde Rize Çayeli’nde 174 öğretmene eğitim verildi. 31 Ekim Karadeniz Günü etkinlikleri çerçevesinde de Trabzon’daki öğretmenlerle de Karadeniz Eğitim Kutusu Öğretmen Çalıştayı gerçekleştiridi. Trabzon’da gerçekleştirilen eğitime ise toplam 165 öğretmen katıldı.
 

Kirlilik ve aşırı balıkçılık gibi Karadeniz’i tehdit eden başlıca sorunların küçük yaşlarda kazanılacak bilinçle çözüleceğine inanan proje ortakları, WWF-Türkiye’nin eğitim uzmanlarıyla birlikte Karadeniz Eğitim Kutusu’nu öğretirken eğlendirecek şekilde hazırladı. Karadeniz’in bilinmeyen yönlerini özgün bir çalışmayla ortaya koyan Karadeniz Eğitim Kutusu’nun öğretmen eğitimlerinde el kitabından seçilen etkilikler uygulandı. Hamsi, Palamut ve Lüfer grubu olarak ayrılan öğretmenler eğitim boyunca el kitabındaki bilgileri kullanarak ve etkinlikeri uygulayarak Karadeniz’in bilinmeyen yönlerini keşfettiler. Öğretmenlerin, projenin kapsamına göre kurgulanan kulaktan kulağa ve sandalye kapmaca gibi oyunları oynadığı eğitimler renkli görüntülere sahne oldu.
 

Rize ve Trabzon’da yapılan öğretmen çalıştaylarıyla hayata geçirilen Karadeniz Eğitim Kutusu’nun öncelikle Türkiye’de Karadeniz’e kıyısı olan ilköğretim okullarında yaygınlştırılacak ve daha sonra Karadeniz’e komşu olan Bulgaristan, Gürcistan, Romanya, Rusya ve Ukrayna’da da uygulanacak.
 

Detaylı bilgi için;
www.karadenizkutusu.org
 

Facebook'ta Paylaş
Öğretmenlere verilen Karadeniz Eğitim Kutusu eğitimlerinden bir fotoğraf..
© WWF-Türkiye