Jane Goodall ile Yunus ve Kuş Gözlem Etkinliğinde Buluştuk

Güncelleme Tarihi May, 08 2024

Dünyaca ünlü bilim insanı ve doğa savunucusu Dr. Jane Goodall Türkiye'deydi!
Tehlike altındaki türlerin korunması adına önemli çalışmalarda bulunan bilim insanı ve Birleşmiş Milletler Barış Elçisi Dr. Jane Goodall İBB Yaban İstanbul, WWF-Türkiye ve Roots & Shoots Türkiye ile bir araya gelerek İstanbul Boğazı'nda yunus ve kuş gözlemine katıldı. 5 Mayıs 2024 Pazar günü gerçekleşen etkinlikte davetliler; İstanbul Boğazı'nın eşsiz doğası ve yaban hayatını WWF-Türkiye ve Roots  & Shoots Türkiye uzmanlarından öğrenme fırsatı yakaladı.

Yaklaşık iki saat süren söyleşi ve gözlem etkinliğinde katılımcılar, geçtiğimiz günlerde 90. yaşını kutlayan dünyaca ünlü bilim insanı Dr. Jane Goodall’ın yanı sıra WWF-Türkiye ve Roots & Shoots Türkiye uzmanları rehberliğinde Boğaz'ın doğası, yaban hayatı, özellikle de yunusları ve kuşları hakkında bilgilenme şansı yakaladı. Yunus ve kuş gözlemi yapılan etkinliğe göç yolundaki şahin ve küçük kartallar eşlik etti.

Dr. Jane Goodall etkinlikle ilgili “Her büyük ağaç küçük bir tohum olarak hayatına başlar. Küçük kökler ve filizler suya ulaşmak için toprağa uzanmaya çalışır. Başlangıçta bu tohum çok küçük ve zayıf görünse de içinde bir sihir ve canlı bir güç barındırır. Bu güç o kadar kuvvetlidir ki, küçük kökler ve filizler yoğun toprağı ve kayaları delerek suya ve güneş ışığına ulaşabilir. Kökler sağlam temelleri oluşturur; filizler küçük görünür ama ışığa ulaşmak için çok çaba gösterirler. Her birimizde bu güç var. Yerküre için bu gücümüzü ortaya koyalım ve birlikte çalışalım. Adını buradan esinle alan Roots & Shoot (Kökler ve Filizler) Türkiye ile WWF–Türkiye ve İBB Yaban İstanbul işbirliğinde gerçekleştirilen bu etkinlik bu çalışmanın güzel bir örneği.” dedi.

Dr. Jane Goodall Hakkında

Dünyada çığır açan bir bilim insanı olarak bilinen Dr. Jane Goodall, Gombe’den Chicago’ya gittiği bir konferansta hayatının önemli anlarından birini yaşadı. Bilim insanı olarak katıldığı konferanstan aktivist olarak ayrıldı. 1977 yılında Jane Goodall Enstitüsü’nü kurdu. Günümüzde bu enstitü dünya genelinde faaliyet gösteren eğitim ve koruma programları yürütüyor. Afrika’nın en büyük şempanze koruma alanında çalışıyor ve Gombe’de yürütülen araştırmalara destek veriyor. Dr. Jane’in başlattığı Roots & Shoots programı da 1991’de Tanzanya’lı bir grup gençle toplumsal sorunlar üzerine yaptığı bir görüşmenin ardından kuruldu ve Dr. Jane bu programla Birleşmiş Milletler Barış Elçisi ünvanını aldı.
 
WWF-Türkiye, Yaban İstanbul ve Roots & Shoots ekibi Jane Goodall ile birlikte.
© Emirhan Karamuk

FAYDALI BİLGİLER