Faaliyet Raporu 2018

Güncelleme Tarihi March, 05 2019

2018 yılında hayata geçirdiğimiz çalışmalarımızı, Faaliyet Raporumuzda paylaştık.

2018, WWF-Türkiye olarak doğa koruma alanındaki çalışmalarımızın önemini daha iyi kavradığımız bir yıl oldu ve emek verdiğimiz konulardaki gelişmeleri coşku ile karşıladık. 2018'i 'Plastik ile Mücadele Yılı' ilan etmiştik. Bu mücadelenin sonunda bazı resmi makamların somut adımlar atması bizi umutlandırdı. 

Büyük Menderes Havzası'nda başlattığımız 'Tekstil Sektörü'nde Temiz Üretim Dönüşümü'nün bir kar topu gibi büyümesi doğru yolda olduğumuzu gösterdi. Tarımda verimliliği arttırmayı hedefleyen yenilikçi uygulamalarımız devam etti. Çocuklarımızın içindeki değişim yaratma gücünü açığa çıkarmayı hedefleyen Doğa Öncüleri programımıız Kars'a kadar uzandı, 100 okula yayıldı. 

Öte yandan, 2 yılda bir hazırlanan ‘Yaşayan Gezegen’ raporumuz da doğamızda yarattığımız tahribatın büyüklüğünün altını çizerken, Türkiye’de artık 400 türün tehlike altında olduğunu bilimsel olarak kanıtlamaktaydı. 2018 yılında kayıtlara geçen bir başka gelişme de küresel sıcaklık rekorunun 5. kez kırılması oldu.

Kısacası2018, hemen çalışmalarımızın meyvelerini aldığımız, hem de çocuklarımızın geleceği ile ilgili kaygılarımızın ağırlaştığı, geleceğe yönelik felaket senaryolarının somutlaştığı ve daha da korkutucu hale geldiği bir yıl oldu.

2018'i, doğa ve insan için yeni bir başlangıç gerekliliğini yoğun bir şekilde hissederek btitirdik ve çalışmalarımızı acilen hızlandırmaya karar verdi. Bireyler ve kurumlar olarak artık birlik olmamız gerekiyor. Doğa ve insan için elimizi taşın altına koymamız gerekiyor. Radikal adımlar atmalı, cesur, yenilikçi ve yaratıcı olmalıyız. Çünkü bugün sergileyeceğimiz kararlılıkla, gidişatı tersine çevirmemiz mümkün!

Biz, WWF olarak, doğa ve insanlar için yeni bir başlangıca yelken açarken, dünyayı kurtarmanın tek başımıza altından kalkamayacağımız bir iş olduğunu da biliyoruz. Doğa koruma yolunda bireysel destekçilerimiz, kurumsal işbirliklerimiz, kamu kurumları, akademi ve sivil toplum ve mesajlarımızı yaygınlaştıran takipçilerimiz ile birlikte yürümeye ihtiyacımız var.

Çünkü, her şey birlikte mümkün!


2018 MALİ TABLOLARINI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

faaliyet raporu, faaliyet raporu 2018
Faaliuyet Raporu 2018
© WWF