NE ARAMAK İSTERSİNİZ.

Dünya Saati 2019, Ayasofya sonrası

Yeni Bir Başlangıç İçin Işıklar Bir Saat Kapatıldı

WWF’in iklim değişikliğine dikkat çekmek amacıyla 2007’den beri gerçekleştirdiği ‘Dünya Saati’ etkinliği, Türkiye’de 6 Nisan 2019 akşamı, 20.30-21.30 saatleri arasında gerçekleşti.

YENİ BİR BAŞLANGIÇ İÇİN

IŞIKLAR BİR SAAT KAPATILDI

WWF’in iklim değişikliğine dikkat çekmek amacıyla 2007’den beri gerçekleştirdiği ‘Dünya Saati’ etkinliği, Türkiye’de dün akşam 20.30-21.30 saatleri arasında gerçekleşti. Ayasofya Müzesi, Edirne Selimiye Camii, Efes Antik Kenti, İstanbul Boğazı’ndaki köprüler, Rumeli Hisarı gibi pek çok yapının yanı sıra; Bilgi Üniversitesi, Galatasaray Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Koç Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve Yaşar Üniversitesi gibi birçok kurum bir saatliğine ışıklarını kapattı. Başakşehir Futbol Kulübü ve Fenerbahçe Spor Kulübü de ışıklarını kapatarak etkinliğe destek verdi.
 
WWF’in, iklim değişikliğinin etkilerinin azaltılması için dünya kamuyouna çağrıda bulunmak amacıyla 12 yıldır yürütmekte olduğu bir küresel etkinlik olan “Dünya Saati” (Earth Hour), ülkemizde WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) öncülüğünde dün akşam 20.30 – 21.30 saatleri arasında gerçekleştirildi.
 
2019 teması “Doğa ve İnsan için Yeni Bir Başlangıç” olarak belirlenen ve dünya genelinde 31 Mart 2019 tarihinde gerçekleşen etkinlik, Türkiye’de yerel seçim gerekçesiyle bir hafta ertelenerek dün akşam gerçekleştirildi. Ayasofya Müzesi, Edirne Selimiye Camii, Efes Antik Kenti, İstanbul Boğazı’ndaki köprüler, Rumeli Hisarı gibi pek çok yapının yanı sıra; Bilgi Üniversitesi, Galatasaray Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Koç Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve Yaşar Üniversitesi gibi birçok kurum ışıklarını kapattı. Başakşehir Futbol Kulübü ve Fenerbahçe Spor Kulübü de ışıklarını kapatarak etkinliğe destek verdi.
 
Bu yıl Dünya Saati’nde 7 kıtadaki 188 ülke ve bölgeden kişi, kuruluş ve işyeri, iklim değişikliğine dikkat çeken bu etkinliğe katılım sağladı.
 
Garanti Bankası ve Panasonic Life Solutions Türkiye’nin ana sponsorluğunda gerçekleştirilen ‘Dünya Saati’ etkinliği, geçen yıllarda olduğu gibi, www.dunyasaati.org adresi üzerinden kayıt yapılarak, çeşitli grup faaliyetleriyle desteklendi. Etkinlikler, WWF-Türkiye’nin sosyal medya hesaplarından paylaşıldı. Ayrıca binlerce insan #DünyaSaati etiketiyle sosyal medya hesaplarından paylaşımlar yaptı. İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği (İFSAK) üyesi fotoğrafçılar Dünya Saati etkinliğini bu yıl da çektikleri fotoğraflarla belgeledi.
 
Bununla birlikte, 2019 Dünya Saati etkinlikleri kapsamında www.dunyasaati.org websitesini ziyaret edenler, karşılarına çıkan sembolik Boğaz Köprüsü’nde seçtikleri bir ışığı kendi adlarına kapattılar. Dün akşam İstanbul Boğazı’ndaki köprülerin ışıkları gerçekten kapatıldı.
 
Doğa severler “Dünya, Yeniden” dedi
 
WWF-Türkiye, “Dünya Saati” ve WWF işbirliğiyle hazırlanan Netflix orijinal belgesel serisi “Gezegenimiz”in (Our Planet) lansmanı vesilesiyle önceki akşam özel bir etkinlik de düzenledi. Etkinlikte, WWF-Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Bayar’ın moderatörlüğünde “Dünya, Yeniden” başlıklı bir panel düzenlendi. Panelin konuşmacıları arasında; alanında uluslararası başarılara imza atan serbest dalışçı Şahika Ercümen, kamuoyunda doğa koruma bilinci oluşturulmasında önemli katkıları olan gazeteci Güven İslamoğlu, doğa bilimci Prof. Dr. Nüzhet Dalfes ve 11 yaşındaki iklim aktivisti Atlas Sarrafoğlu yer aldı. Kanyon Cinemaximum’un mekân sponsoru olduğu etkinlik, “Gezegenimiz” belgesel serisinden özel bir kolaj gösterimiyle devam etti.
 
Doğa tutkunlarını buluşturan etkinliğin açış konuşmasını yapan WWF-Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Bayar, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:
 
“2018 Yaşayan Gezegen Raporu’muza göre, dünyamızda son 44 yılda canlı popülasyonu %60 azaldı. İklim değişikliğinin sonuçlarını artık ülkemizde de sıklıkla görmeye başladık. Ülkemiz geçen yıl boyunca kullanacağı kaynakları henüz yedinci ayda tüketti ve geri kalan beş ayda bu yılın kaynaklarından yemeye başladı. Her sene 8 milyon ton plastik okyanuslarımıza ve denizlerimize karışıyor. Biliyorsunuz, plastik doğada 400 yıldan önce çözünmüyor. Yani, 1950’lerden başlayarak bugüne kadar üretilen plastikler şu an hâlâ yeryüzünde bir yerlerde. Bu gidişle 2050 yılında denizlerde balıktan daha çok plastik olacak. Biz insanlar mis gibi bir havayı solumak, pırıl pırıl akan nehirler görmek, sağlıklı gıdalar tüketmek istiyoruz. Öyleyse gelin doğa ve insanlık için yeni bir başlangıç yapalım. Bu başlangıcı yapmak birlikte mümkün.”
 
İş, sanat ve sivil toplum dünyasının yoğun ilgi gösterdiği geceye Gonca Vuslateri, Ece Uslu, Burcu Biricik, Emre Yetkin, Ceylan Çapa, Rahşan Gülşan, Sarp Can Köroğlu, Mert Yazıcıoğlu gibi pek çok isim katıldı.
 
WWF ve Netflix işbirliğiyle çekilen ‘Gezegenimiz’ belgeseli yayında!
 
“Yeryüzü” ve “Mavi Gezegen” belgesellerine de imza atmış olan yönetmen Alastair Fothergill ve yapım şirketi Silverback Films tarafından hazırlanan sekiz bölümlük “Gezegenimiz” belgesel serisi, 5 Nisan 2019 Cuma günü itibariyle Netflix’te yayına girdi.
 
Ünlü doğa bilimci Sir David Attenborough’un seslendirdiği “Gezegenimiz”, Kuzey Kutbu'nun uzak ve vahşi doğasından gizemli derin denizlere, Afrika'nın uçsuz bucaksız manzaralarından Güney Amerika'nın çok çeşitli ormanlarına kadar dünyanın dört bir yanındaki zengin habitat çeşitliliğine odaklanıyor. Evimiz dediğimiz gezegenimizin ender türlerini ve hassas habitatlarını sergilerken şaşırtıcı manzaraları hiç görülmemiş şekillerde sunmayı amaçlıyor.  Çekimleri dört yılda tamamlanan “Gezegenimiz”, en yeni çekim tekniklerinden 4K kamera teknolojisi ile çekildi. Çekimler, 600’den fazla üyesi bulunan bir ekip tarafından, üç bin beş yüz gün boyunca, bütün kıtaları kapsayacak şekilde, 50 ülkede gerçekleştirildi.
 
Belgeselle birlikte OurPlanet.com adlı web sitesi de erişime açıldı. Konuyla ilgili birçok online kaynağa erişim sağlayan sitede doğal kaynakların önemi ve insanların bu kaynakların ve biyoçeşitliliğin korunmasını desteklemek için bireysel olarak neler yapabilecekleri anlatılıyor.

TAMAMINI OKU

Yeni Bir Başlangıç İçin Işıklar Bir Saat Kapatıldı Dünya Saati 2019

PAYLAŞ !

Mesajı yaymamıza yardımcı ol.