© WWF

Aşırı plastik üretimi ve tüketimi nehirlerimizi ve denizlerimizi boğuyor, yaban hayatını öldürüyor ve yiyeceklerimizi, havamızı ve suyumuzu kirletiyor. Ve durum daha da kötüye gidiyor.

Kasım 2023'te hükümetler, plastik kirliliğini sona erdirmeye yönelik küresel bir anlaşmaya yönelik müzakerelerin üçüncü turu için Nairobi'de bir araya gelecek. Bu anlaşma, kötüleşen küresel krize küresel bir çözüm yaratmak için son fırsattır. Hükümetler, yasal açıdan bağlayıcı küresel kurallara sahip iddialı ve adil bir anlaşma üzerinde anlaşmaya varamadığı takdirde, plastik kirliliğinin 2040 yılına kadar üç katına çıkması, yiyecek ve sularımızda birikerek sel riskini daha da artırması bekleniyor. Bunun olmasına izin veremeyiz. Bu krizi çözmek için tüm ülkelerin, en çok zarar veren veya çevreye sızmaya en yatkın olan önlenebilir yüksek riskli plastik maddeleri yasaklayacak bir anlaşmayı benimsemesi gerekiyor.

En zararlı ve önlenebilir plastik ürünlerin 'tek' kullanımı çok fazladır. Bu tek kullanımı sıfır kullanıma dönüştürmemize yardımcı olmak için sesinize ihtiyacımız var. Plastik kirliliğinin olmadığı bir gelecek için imza verin.

 

 

Plastik Kirliliğinin Gerçek Etkisi


Küresel plastik krizinin etkileri eşit şekilde hissedilmiyor. En kötü, en yıkıcı etkiler en savunmasız toplulukları, özellikle de düşük ve orta gelirli ülkeleri vuruyor.

Her geçen yıl, düşük ve orta gelirli ülkeler dünyadaki plastikle giderek daha fazla uğraşmak zorunda kalıyor. Ancak çoğunluğu geri dönüştürülmesi çok zor veya tehlikeli olan küresel plastik üretimi ve tüketimindeki hızlı büyüme göz önüne alındığında, bu imkansız. Geri dönüştürüldüğünü düşündüğümüz plastik aslında nehirlerimize ve denizlerimize akıyor ve topluluklara zarar veriyor.

NEDEN YASAKLARA İHTİYACIMIZ VAR

Plastik üretimi ve tüketimi kontrolden çıktı. İhtiyacımızdan fazla plastikle zorla başa çıkmak zorunda kalıyoruz ve bu, sorumlu bir şekilde yönetilmesini imkansız hale getiriyor. Bu noktaya kadar plastik üreticileri çok az sorumlulukla faaliyet gösterdi. Küresel kural ve sorumluluğun olmaması, bu sorunun bedelini insanların ve gezegenin ödemesine neden oldu. Ve artık sınırları aşan ve herkesi tehlikeye sokan, giderek artan bir tehditle karşı karşıyayız.

Gezegenimizi kirleten plastiğin %90'ından fazlası, plastik çatal bıçak takımı gibi tek kullanımlık plastiklerden ve kozmetik ürünlere eklenenler gibi mikroplastiklerden oluşuyor. Çoğu geri dönüştürülmüyor. Yani plastik üretimi rekorlar kırmaya devam ederken, insanlardan sadece geri dönüşüm yapmalarını istemek kesinlikle yeterli değil. Plastik kirliliğini geride bırakmak için en çok kirleten ve en zararlı plastik ürün ve malzemeleri yasaklamamız ve tüm ulusların güvenli, döngüsel sistemlere geçişini desteklememiz gerekiyor.

ÜLKEMİZ NEREDE?

Hükümetlerin çoğunluğu adil ve bağlayıcı bir anlaşmayı desteklerken, liderlerin hız kazanmasını ve taviz vermemesini sağlamamız gerekiyor. Ülkemizin, yasaklar, döngüsellik ve mali destek de dahil olmak üzere anlaşmanın temel unsurları konusunda ne durumda olduğunu görmek için buradaki aracı kullabilirsiniz.