© Burdak
YANGIN ve YABAN HAYATI

YANGIN VE YABAN HAYATI - GÖNÜLLÜ VETERİNER HEKİM AĞI


Orman yangınlarından olumsuz etkilenen yaban hayvanlarına mümkün olan en etkin desteği sağlayabilmek için, WWF-Belçika’nın ve bağışçılarımızın destekleri, İstanbul Veteriner Hekimler Odası’nın ve WWF-Avustralya’nın teknik işbirliğiyle Mayıs 2022’de Gönüllü Veteriner Hekimler Ağı’nı kurduk. Gönüllü Veteriner Hekimler Ağı ilk tatbikatını Marmaris’te gerçekleştirdi. 2021 yılında yaşadığımız mega orman yangınları sonrasında oluşturduğumuz ağın gönüllü veteriner hekimlerine önce teknik eğitim verildi. Geçtiğimiz yaz büyük orman yangınının yaşandığı Bördübet Yaban Hayatı Geliştirme Sahası içerisinde tatbikat gerçekleştirdik.

Yaklaşık 80 gönüllüye yönelik,konularında deneyimli uzmanlar tarafından yaban hayatı nakil, ilk yardım, müdahale ve rehabilitasyon, orman yangınlarının davranış modelleri, uzun süreli yangınlarla mücadele etmiş olan Avustralya’dan yaban hayvanlarına ilk yardım örneği ve iş güvenliği içerikli eğitimlerimizi tamamladık. Gönüllü Ağı’na katılan 21 veteriner hekimle İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü işbirliğinde Orman Yangın Gönüllüsü eğitimi aldık. Gönüllü Veteriner Hekimler Ağı üyelerinin teknik ekipmanlarını temin ettik. Tatbikat sırasında uzmanlar ve Doğa Koruma ve Milli Parklar şeflerinden, orman yangınları sonrasında yaban hayvanlarına nasıl müdahale edileceği, bölgenin biyolojik çeşitliliği ile ilgili uygulamalı bilgiler aldık.

Orman yangınlarında yaban hayvanlarına ilkyardım konusunda teknik bilgi açığını gidermek amacıyla www.yanginveyabanhayati.org.tr online platformunu hazırladık. Yangin ve Yaban Hayatını Koruma web sayfası, yerel yönetimler, kamu kurumları, veteriner hekimler ve yerel STK’lar başta olmak üzere acil bir durumda ilgili kurum/kuruluş, uzman ve vatandaşların yararlanabilecği güncel bilgileri içermekte.

İklim krizinin de etkisiyle son yıllarda orman yangınları hiç olmadığı kadar yıkıcı. 

Bir yandan yangınları önleyici projeleri desteklerken, aynı zamanda orman yangınları gönüllüsü olan Gönüllü Veteriner Hekimler Ağı ile önümüzdeki dönemlerde çıkabilecek orman yangınlarında, yaban hayvanlarına zamanında ilk yardım için hazırlıklarımıza devam ediyoruz.


 

© DENİZ KAPLUMBAĞASI

DEĞİŞİMİN PARÇASI OL

Hayatınızda ufak değişiklikler yaparak büyük değişimlere katkıda bulabilirsiniz. Tehlike altındaki bir türü evlat edinin veya düzenli destekçi olun, WWF-Türkiye ailesine siz de katılın! Doğamız için yaptığımız her proje sizinle #BirlikteMümkün

Destek Ol