© WWF Türkiye
DOĞA ÖNCÜLERİ

DOĞA ÖNCÜSÜ KAHRAMANLARIMIZI BEKLİYORUZ!


T.C. Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğiyle, Doğa Öncüleri Gençlik Programı kapsamında ulaştığımız ortaokul ve lise öğrencileri, doğadaki sorunlar için yenilikçi yaklaşımları ve çağın teknolojilerini kullanarak çözümler geliştirir; doğa için değişime öncülük eder. Öğrenciler, doğa koruma projelerini planlama ve uygulama sürecinde, dünyada ve toplumda görmek istedikleri değişimin parçası oluyor. 

Programda bugüne kadar toplam 2000 okul ve 20 bin öğrenciye ulaşıldı. Doğa Öncüleri Gençlik Programına dahil olan öğrenciler, uzmanlar ve öğretmenler mentörlüğünde ‘Yaban Hayatı Korucuları’, ‘Su Melekleri’, ‘Plastik Avcıları’, ‘Gıda Savaşçıları’ ve ‘Karbon Tutucuları’ başlıkları altında  yenilikçi ve dönüştürücü projeler üretiyor. 

Doğa Öncüleri Gençlik Programı’na, projeleriyle fark yaratacak gönüllü ortaokul (5.-6.-7. sınıf) ve lise öğretmen ve öğrencilerini çağırıyoruz!


Hedef Kitle

1000 okul, 1000 öğretmen ve ortaokul ve lise öğrencilerinden oluşmak üzere toplam 10 bin öğrencinin aktif proje uygulayıcısı olmasını hedefliyoruz.


Program Kazanımları

Doğa Öncüleri, öğrencilerin proje yönetimi ve  liderlik becerilerini geliştiren, toplumsal dönüşüm ve değişime hizmet eden ve WWF-Türkiye tarafından belirlenen öncelikli konularla ilişkili bir eylem programıdır.


Program kapsamında;

Öğretmen seminerleri: Öğretmen seminerleriyle; öğretmenlerimizin, su kaynakları, yaban hayatı, iklim, sürdürülebilir gıda ve tek kullanımlık plastik sorunu hakkındaki bilgi birikimini arttırmayı hedefliyoruz.

Online platforma erişim: Öğretmen ve öğrencilerin online platformda (https://dogaonculeri.com/) yer alan 5 modülü tamamlamaları için kullanıcı adı ve şifre belirleniyor.  Modüller dışında öğrenciler  ve öğretmenler platformdan, ilgili döküman ve sunumlara, gençlik raporlarına, geçmişte yapılan projelere de ulaşabiliyorlar.

Proje yürütücülüğü: Modülleri tamamlayan okullar, proje yazarak projeyi yürütmeye hak kazanıyor.

Projelerin diğer uygulayıcılara sunulması: Proje yürüten okullar 5’li gruplar halinde zoom üzerinden bir araya getiriliyor ve her grubun kazananı belirleniyor. Daha sonra kazanan okullar, yeniden gruplar oluşturarak en başarılı projeleri belirliyor.

Gençlik Konferansı: Program sonunda, belirlenen kriterlere göre seçilen, en çok değişim yaratan projelerin sunulduğu Ulusal Gençlik Konferansı organize ediliyor.

Katılım sertifikası: Proje uygulayan tüm katılımcılara WWF-Türkiye Doğa Öncüleri Programı katılım sertifikası veriliyor.


Proje yürüttüğümüz iller:

Program, bugüne dek, Afyonkarahisar, Antalya, Artvin, Adana, Bursa, İstanbul, İzmir, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Erzurum, Eskişehir, Kastamonu, Kayseri, Mersin, Nevşehir, Samsun, Şanlıurfa, Şırnak, Hatay, Kars, Van, Çanakkale (Gökçeada) illerindeki okullarda yürütüldü.  2022-2023 Eğitim Öğretim Dönemi’nde QNB Finansbank desteğiyle devam eden program kapsamında Erzincan, Nevşehir, Rize, Hatay, Gaziantep, Tekirdağ, Kastamonu, Mersin, İstanbul ve İzmir illerindeki formatör öğretmenlerimizle etki alanımızı genişlettik.  Seçilen  11 öğretmen, İstanbul’da düzenlenen 30 saatlik eğitici eğitimini tamamladı. 

T.C. Millî Eğitim Bakanlığı tarafından görevlendirilen ortaokul öğretmenlerine, kendi illerindeki formatör öğretmenler tarafından, Sürdürülebilir Gıda ve Gıda Atıkları, Tatlı Su ve Denizler, Biyoçeşitlilik, Yaban Hayatı ve Doğa, Plastikler ve İklim ve Enerji başlıklarında eğitim verildi ve uygulamalı atölyeler gerçekleştirildi. Eş zamanlı olarak, Türkiye genelinde programa katılan gönüllü öğretmenlere de WWF-Türkiye uzmanları desteğiyle aynı alanlarda eğitim ve uygulamalı atölyeler verildi.

Mayıs ayında okullar sunumlarını çevrimiçi olarak gerçekleştirdi ve akran oylamasıyla 5 ortaokul ve 5 lise olmak üzere en başarılı projeler seçildi.

Seçilen projelerin sahipleri Çevre Haftası etkinlikleri kapsamında Haziran ayında Ankara’da bir araya gelerek T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’dan sertifikalarını aldı.

 

© Defne Ongun Müminoğlu

Çizimlerle Doğa Öncüleri

Doğa Öncülerimizin 2024 finalist projeleri, yazar Defne Ongun Müminoğlu’nun kitaplarından temalarla eşleşerek Gülşah Alçın Özek ve Merve Ergenoğlu tarafından resimlendi. Rengarenk sunumun tamamına aşağıdan ulaşabilirsiniz. 

Doğa Öncüleri Çizimleri