© WWF
SÜRDÜRÜLEBİLİR DOMATES

SÜRDÜRÜLEBİLİR DOMATES PROJESİ

 

Sanayi domatesi üretiminin toprak kalitesi üzerindeki etkilerini azaltmak ve domates üretimini daha sürdürülebilir hale getirmek için Bursa’nın Karacabey ilçesinde, sabit bir tarlada 36 ay sürecek çakılı denemeler gerçekleştirdik. Knorr işbirliği ile yürütülen proje çerçevesinde arazi altı eşit parçaya bölünerek, kimyasal gübre, hayvansal gübre, organomineral gübre ve kompost gibi altı ayrı uygulamanın toprak üzerindeki etkilerini değerlendirdik.

Bu yöntem ile aynı zamanda elde edilen ürünleri verim, gelişim, nitelik ve sağlık açılarından kıyaslayarak uygulamalar arasındaki  farklılıkları karşılaştırdık. 

36. ayın sonunda en etkili olduğu tespit edilen uygulamanın, Bakırköy mahallesindeki tüm domates üreticilerinde uygulanmasını planladık. Proje sonunda, en etkili yöntemin yaygınlaşmasını hedefledik.

 

© DENİZ KAPLUMBAĞASI

DEĞİŞİMİN PARÇASI OL

Hayatınızda ufak değişiklikler yaparak büyük değişimlere katkıda bulabilirsiniz. Tehlike altındaki bir türü evlat edinin veya düzenli destekçi olun, WWF-Türkiye ailesine siz de katılın! Doğamız için yaptığımız her proje sizinle #BirlikteMümkün

Destek Ol