© WWF
DESTEK HATTI

0 (850) 443 4 993


2022 yılında Yaban Hayatı Destek hattımıza gelen 3928 aramaya cevap verdik. 

Önemli not: Yardıma muhtaç yaban hayvanlarıyla karşılaşanlara doğru müdahale konusunda danışmanlık veriyoruz. Hattımızın çalışma saatleri hafta içi saat 09.00-17.30 arasıdır. Hattımız yalnızca danışmanlık ve yetkili kurumlara yönlendirme desteği vermektedir. Nakil ve teslim alma işlemi yapılamamaktadır.

2019’un Nisan ayından bu yana aktif olan Yaban Hayatı Destek hattımızla, yaban hayatı içerisinde zarar görmüş, terk edilmiş, yaşam alanından uzaklaştırılmış yaban hayvanlarına müdahale konusunda danışmanlık vermeye devam ediyoruz.

Biliyor muydunuz?

Türkiye, sahip olduğu zengin biyolojik çeşitlilik nedeniyle birçok farklı yaban hayvanı türüne ev sahipliği yapıyor. Ancak her yıl birçok yaban hayvanı ateşli silahlarla vurulma, zehirlenme, araç çarpması, bina camlarına çarpma, orman yangınları ve evcil hayvan saldırıları başta olmak üzere sonucu farklı nedenlerle yaralanıyor ya da hastalanıyor. Yavrulama dönemlerinde ise birçok yavru yaban hayvanı ebeveynlerini kaybederek öksüz kalıyor. “WWF-Türkiye Yaban Hayatı Destek Hattı” üzerinden; tür tayini, tür hakkında bilgilendirme, yaban hayvanlarına doğru şekilde yaklaşım, tutma, nakletme, barındırma, besleme, yasal mevzuat, temasa geçilecek resmi kurum ve hayvanın teslim edileceği merkezler konularında bilgi ediniliyor.

 

© DENİZ KAPLUMBAĞASI

DEĞİŞİMİN PARÇASI OL

Hayatınızda ufak değişiklikler yaparak büyük değişimlere katkıda bulabilirsiniz. Tehlike altındaki bir türü evlat edinin veya düzenli destekçi olun, WWF-Türkiye ailesine siz de katılın! Doğamız için yaptığımız her proje sizinle #BirlikteMümkün

Destek Ol