© Troy Mayne/ WWF
PLASTİK ATIKSIZ ŞEHİRLER İZMİR

PLASTİK ATIKSIZ ŞEHİRLER İZMİR


Uluslararası bir platform olan Plastik Atıksız Şehirler Ağı’na 2019’da katılan İzmir Büyükşehir Belediyesi ile birlikte doğaya plastik atık karışmamasını sağlamak için el sıkıştık. Plastik Atıksız Şehirler Ağı; Akdeniz çevresinde Nice, Dubrovnik, Venedik, Tanca ve en son  Paris’in de katılmasıyla genişlemeye devam ediyor. Hedefimiz İzmir’de doğaya karışan plastiğin 2025 yılında %30 oranında azalması, 2030 yılında ise sıfırlanması.

İzmir Büyükşehir Belediyesi bu hedefler doğrultusunda geliştirdiği İzmir Plastik Eylem Planı’nı Ağustos 2022’de açıkladı. Belediye binalarında yapılacak örnek uygulamaları, plastik atıksız düzenlenecek etkinlikleri, çeşitli geri dönüşüm olanaklarını, işletmelere verilecek imkanları, vatandaşlara yönelik teşvikleri ve benzeri birçok eylemi içeren planın hayata geçirilmesi için birlikte çalışıyoruz.


 

© DENİZ KAPLUMBAĞASI

DEĞİŞİM YARATABİLİRSİNİZ

Hayatınızda ufak değişiklikler yaparak büyük değişimlere katkıda bulabilirsiniz. Tehlike altındaki bir türü evlat edinin veya düzenli destekçi olun, WWF-Türkiye ailesine siz de katılın! Doğamız için yaptığımız her proje sizinle #BirlikteMümkün

Destek Ol